Sida 1 av 1

Bakre stötfånfgaren lös

Postat: sön 25 jul 2010, 23:54
av Olle S
Bakre stötfångaren glappar, den hänger ner på vänstra sidan. Jag har en 945 S 2.3 1996 års modell. Har inte krockat eller blivit påkörd. Det är svårt att se vad det är som lossnat. Hur får man loss plastskalet på stötfångaren? Vad kan felet bero på? Har någon annan här på forumet drabbats av samma fel och har en smart lösning?

Re: Bakre stötfånfgaren lös

Postat: mån 26 jul 2010, 00:06
av gnestakalle
Om det är liknande vad 740 har så sitter muttrar innanför karossplåten 2 på vardera sidan och 2 som håller den långa biten. Gäller både fram och bak.

Mvh GK

Re: Bakre stötfånfgaren lös

Postat: mån 26 jul 2010, 00:10
av Murranboy
Kan vara så pass att det har ärgat sönder i fästet i kofångaren, blir så när man blandar aluminium och stål. Har hört om just det på Volvo.

Re: Bakre stötfånfgaren lös

Postat: mån 26 jul 2010, 00:25
av Fluffen
Alla gånger att det ärgat sönder. Enklast är att byta hela stötfångaren eller bara balken.

Re: Bakre stötfånfgaren lös

Postat: mån 26 jul 2010, 00:41
av gnestakalle
Tänk positivt :) det är bara att titta vad som kan göras. vol:-)

Mvh GK

Re: Bakre stötfånfgaren lös

Postat: tor 23 sep 2010, 23:16
av Olle S
Aluminium och stål är ingen bra kombination. Infästningen var helt sönderärgad. Lossade sammanlagt 4 skruvar i småfacken i bagaget och bände bort alla plasnitar i stötfångarens underkant, men fick trots detta inte av skalet. Mycket svårt att komma åt skruvarna som håller själva balken. För att komma åt dessa lossade jag spoilern (som sitter med 8 skruvar). Trots detta gick det inte att lossa skruvarna på den oförstörda sidan av balken eftersom även dessa var fastärgade, så jag bända loss stötfångaren med kofot istället. Köpte sedan 2 spikplattor på Clas O (80 x 300) och borrade upp 10 mm hål för skruvarna till balken. Popnitade sedan plattorna över den sönderärgade delen av balken. Därefter var det enkelt att skruva fast balken igen och montera spoiler och trycka fast plastskalet. Nya plastnitar att fästa skalet i balkens underkant återstår fortfarande att fixa från Volvo.

Re: Bakre stötfånfgaren lös

Postat: fre 24 sep 2010, 02:28
av gnestakalle
Den gamla sanningen.....................

Går det inte med lite våld så kan det gå med mycket våld. :mrgreen:

Mvh GK