Sida 1 av 1

Tomgångsskruv

Postat: mån 05 jul 2010, 19:07
av wolf_lover
Hej jag har en volvo 745 90:a Motor B230F och jag undrar var tomgångsskruven sitter på den jag hittar den inte för den skruven ska väl se ut som en enkrona nästan.

Sen så har jag ett annat problem det är när jag kör bilen och har uppe takluckan eller en sidoruta då känner jag att det luktar bensin ganska kraftigt men är alla fönster och takluckan stängda så känns det ingenting är det nån som kan veta vad det kan vara MVH Sonny

Re: Tomgångsskruv

Postat: mån 05 jul 2010, 20:46
av nnn
Hej, jag tror att din bil har ett bränslesystem som heter LH 2.4 och som infördes runt 1988--1989. Det systemet har ingen tomgångsskruv.

/N

Re: Tomgångsskruv

Postat: mån 05 jul 2010, 21:21
av wolf_lover
om jag har låg tomgång hur fixar jag det då

Re: Tomgångsskruv

Postat: mån 05 jul 2010, 22:16
av erikn
Den här tråden gäller att justera för hög tomgång, men det kanske är samma sak på din, fast åt andra hållet.

Justera tomgången

Re: Tomgångsskruv

Postat: mån 05 jul 2010, 22:55
av wolf_lover
ingen som vet ang bensinlukten

Re: Tomgångsskruv

Postat: mån 05 jul 2010, 23:53
av emwtur
wolf_lover skrev:ingen som vet ang bensinlukten
chansen är rätt stor att felet är under bilen och att det "virvlar" in när du har luckan öppen.
om du fäller fram ryggstödet i baksätet så finns det tre skruvar under träskivan som täcker främre delen av bagageutrymmet.
lossa dom och dra träskivan framåt (eller är det bakåt) iallafall - under skivan finns en liten 15*15 cm lucka som sitter med fyra M6 skruvar.
lossar du den har du full insyn till alla anslutningar till tanken - bränsleledning, returledning etc.
chansen är rätt stor att rören är rostiga och läcker !

PS
- rengör och smörj upp tomgångsmotorn,
- rengör gasspjället
- kontrollera/justera spjällkontakten
så fixar sig säkert tomgången !
DS
/emwtur

Re: Tomgångsskruv

Postat: tis 06 jul 2010, 08:54
av Cicaro
Hej Sonny!

Guide för rengöring av tomgångsmotor och gasspjäll finner du i följande länk: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 16#p419116

Vad rör bensinlukten så vill jag även tipsa dig om att ta en ordentlig titt runt bensinfilter och bensinpumpen under bilen. Jag hade ett spräckt filter som gjorde att bensinen pissade ut där i en tunn tunn stråle från gängorna i anslutningen. Svårt att se och syntes bara direkt efter att bilen varit igång så att bränsletrycket var uppe..(eller när polaren skulle hissa upp bilen och fick strålen rakt i örat)

Varmt lycka till