Sida 1 av 2
val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: sön 02 maj 2010, 15:54
av leifer
Ska man köra med halv- eller helsyntet?
Jag byter en gång per år och kör 1000-1500 mil per år.
Hört att helsyntet kan ställa till problem så förra året hade jag i halvsyntet (mitt första oljebyte på bilen).
Tacksam för råd och tips i detta.
Re: val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: sön 02 maj 2010, 15:57
av Marlboroman
Jag skulle ha satsat på helsyntet. Det funkar bättre i turbomotorer.
Re: val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: sön 02 maj 2010, 16:08
av leifer
Tack marlboroman!
Då får det bli helsyntet! Bilen drar ingen olja så då finns inte samma prisproblem heller med att fylla på då och då.
Tänkte även på sikt blandtanka etanol 50-50. Och då är väl helsyntet att föredra.
Helsyntet minskar väl också friktionen och därmed förbrukningen.
Gäller nu bara att välja rätt variant.
Är en 0w40 bra? Eller är den för tunn?
Re: val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: sön 02 maj 2010, 16:26
av Marlboroman
Jag hade siktat på 5W30. Och om prisskillnaden mellan halv och helsyntet är nåt du oroar dig för nu, så kommer det bli värre sen pga tätare oljebyten då etanolen förstör oljan.
Re: val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: sön 02 maj 2010, 16:38
av leifer
läste lite på nätet nu, är det inte risk att 0w30 är för tunn, så att den börjar läcka olja?'
Min bil har gått 36,000 mil, jag antar att det är originalmotorn.
Re: val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: sön 02 maj 2010, 17:57
av leifer
Får bli en kompromiss, 5w-30 kostar 119 kr litern på biltema och finns bara på en liters flaskor.
5w-40 kostar 65 kr litern, och 229 i en fyralitersdunk. Så helsyntet 5w-40 får det bli.
Re: val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: sön 02 maj 2010, 19:38
av Candypig
Japp, helsyntet ska det vara 8)
Re: val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: tis 04 maj 2010, 23:45
av Afolkers
Castrol magnatec 5w-40 tryckte jag i min när ja köpte den. Helsyntet ska de vara iaf.
Re: val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: ons 05 maj 2010, 00:18
av metalHJ
Jag bytte olja idag på vår V40 2 liters turbo, och körde också med Magnatec 5w-40. Valet på den oljan föll först o främst på att det var kampanjpris, och den är rekomonderad till min motor. Men dem säger att det ska vara en vettig olja!
På äldre bilar har jag fått för mig att helsyntet inte har samma nytta som på en nyare motor (med andra ord lite overkill) därför har alltid jag kört med delsyntet på äldre motorer. Och är det en gammal rödblockare, skulle jag inte oroat mig för att köra på delsyntet. Att köpa dyr helsyntet till en så pass gammal och beprövad motor, känns lite som att kasta pengarna i sjön... På den tiden då den motorn lanserades, fanns inte dagens fina helsyntetoljor så därför tror jag gott o väl att en delsyntet täcker behovet!
Men köpte du Biltemas, kan man ju lika gärna köra på helsyntet med tanke på det billiga priset. Kruxet är bara det att om du kört på delsyntet sen tidigare, och sen går över till helsyntet finns risken att den finare oljan drar med sig slagg och restprodukter och täpper till de mindre oljekanalerna. Så innan man gör ett sånt byte, rekomenderar i alla fall jag någon form av rengöring innan bytet. Exempelvis att köra runt motorn med lite diesel tillsatt i oljan innan bytet, för att få med sig all slagg o skit som samlas.
Re: val av motorolja till en 940 LTT (trimmad)
Postat: lör 08 maj 2010, 12:57
av leifer
Jag skippade Biltema (långt att åka för mig) och köpte också den där helsyntesoljan ni pratar om för kampanjpris på Mekonomen. Täppa till oljekanaler låter inte bra. Kanske man får lägga in ett extra oljebyte igen i höst då (ca 500 mil körning).