Sida 1 av 1
Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: ons 28 apr 2010, 21:03
av dhenniz
Hej!
Har en 740 gl 88b automat, som är otroligt fin i skicket, men motorn är i slöaste laget.
Börjar fundera på åtgärder att få lite mer pigghet i motorn, är inte ute efter att slå trimrekord, men från de nu befintliga 115hk, till kanske 130 eller lite över vore trevligt.
Motorn går jämt och fint, och den drar 1,1 liter milen blandad (sansad) körning, men är som sagt slö.
Hur pass mycket bättre går en glt?, hur mycket jobb är det och vad krävs för att få min gl att gå som en glt? OM det ens är möjligt.
Kom gärna med så många tips och idéer och råd ni bara kan.
//Dennis
Re: Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: ons 28 apr 2010, 21:11
av wexe
Jag själv tycker Glt 16v 159hk går mycket bättre men dock är det en hel del jobb för att bygga på en sådan topp på din motor. Enklast är väll om du optimerar din egna motor lite med någon vassare kam kanske extraktorgrenrör, 2.5tum avgas typ osv :) :D
Re: Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: ons 28 apr 2010, 21:28
av dhenniz
Om jag byter kam, skaffar extraktor-rör, lite grövre system, ev chip, vad kan man vänta sig i ökning? når man 15hk extra? kanske lite mer?
Re: Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: tor 29 apr 2010, 14:56
av DDD
dhenniz skrev:Om jag byter kam, skaffar extraktor-rör, lite grövre system, ev chip, vad kan man vänta sig i ökning? når man 15hk extra? kanske lite mer?
15 hk är inte en hel orimlig siffra.
MVH
Re: Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: fre 07 maj 2010, 20:47
av dhenniz
Lyfter tråden lite granna, har klurat till och från och dessutom tagit reda på att jag har b230f med lh2.2
Är det någon "trim"-mässig skillnad mellan lh2.2 och lh2.4?
Är det någon speciell kam, man ska leta efter?
Annat att tänka på?
Re: Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: fre 07 maj 2010, 23:14
av JE Jr
Byt kam till typ A eller V eller VX eller VX3. Skippa extraktorgrenrör. Jag har ett KG typ1 på min 230E, utan mer skillnad än att det var 4kg lättare än stdgrenröret...
Re: Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: lör 08 maj 2010, 13:07
av leifer
dhenniz, vet inte om det är ett tips för dig men kanske (trots att den inte har turbo). Jag kopplade bort kickdown vajern på min 940 (bara att ta bort änden av vajern från trissan i motorrummet). Använder istället spaken för att dra i tvåan när jag behöver extra fart. Då får du mer kontroll över växlingen, annars åker ju växlingen upp och ner som en jojo beroende på hur du gasar. Man kan då också ge mycket gas och ändå få den att växla upp till trean i tid, vilket faktiskt kan ge mera fart framåt och mindre plågande av motorn.
Och dessutom kommer den växla upp till trean mera automatiskt, så då får du lägre förbrukning (lägre motorvarv och mindre motorbroms) och mer crusing känsla (istället för känslan av att den är slö). Du kan ju alltid prova och se hur det känns. Återkoppla gärna.
Körsättet blir lite annorlunda och kanske mer aktivitet med växelspaken. Så det kommer nog ta några dagar innan det blir naturligt. Men sen tror jag du uppskattar det. Tvåan - D går ju i utan att trycka i knappen, så man behöver inte titta ner och undra vad man har 2 eller D i, räcker med att känna efter genom att skjuta spaken lite.
Re: Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: lör 08 maj 2010, 19:36
av dhenniz
Tack för tipset leifer, ska testa och se hur det känns att köra på det viset.
Sitter bara och önskar att jag fått lika bra pris på en lika fräsch glt16v eller tic-
Hade en -85 tic förut, vilken gick riktigt bra, men karossen var urusel och allt utom motor och låda var helt slut.
Denna bilen, är tokfin rakt igenom. blanka papper på sbp och beröm. bara att den är en aning slö att köra, dock går den riktigt billigt, 1.15 blandad körning, 60 procent stadskörning 40 procent landsväg.
ska börja hålla ögonen öppna efter någon vettig kam och extraktorrör, kanske sportkat och grövre system.
bytte till sportkat på en bmw 525 vanos, som jag hade tidigare, blev märkbar skillnad, gick otroligt fint, men hade alltid magsår att något skulle gå sönder, som man inte hade råd att laga.
Re: Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: lör 08 maj 2010, 20:33
av leifer
Bättre att inte trimma en automat då lådans utväxling och växlingsprogram inte är anpassad för annan effekt.
GLT är dyrare kamremsbyte och klarar inte kamremsbrott. Vridet är inte bättre på låga varv, snarare tvärtom.
Testa E85 (20-50%) så kan den bli lite piggare och svara bättre på gas. Dessutom mindre sopparäkningar (just nu i alla fall).
Vore kul om du kunde prova vajer-varianten och sen berätta vad du tyckte. Du kopplar bort den på några minuter.
Andra tips för att få bilen piggare är att försäkra sig att du inte har nån anliggande broms liksom att välja lättrullade däck typ michelin energy. Kraftiga inbromsningar då och då tar bort rost från skivorna (rost expanderar och skivorna kan då ligga emot lite). På befintliga däck kan du prova att trycka i lite mer luft så att dom rullar lite lättare.
Re: Motormässig skillnad mellan 740 gl och glt -88b
Postat: sön 09 maj 2010, 15:31
av leifer
dhenniz, märkt med urkoppling av vajern, att på 30-sträckor kan du med fördel lägga i tvåan. Så håller man lättare farten (inte kör för fort) och har kraft ändå i uppförsbackar liksom motorbroms i nedförsbackar, dvs det är då lättare att hålla exakt 30.