Sida 1 av 1

Handbromsproblem 740 GL -90

Postat: lör 16 jan 2010, 15:11
av Memme
Hej
Har handbromsproblem och det som händer är att bromsen släpper ej förrän man backat bilen några decimeter. Det verkar som om den kanske inte släpper helt eftersom man hör ett litet tjut ibland.
Har bytt det mesta såsom bromswire, wirens fäste på bakaxeln, bromssköldar, den ledbara exentern, bromsbackar, bromstrummor. Upplever också att det är väldigt trångt när nya backar monterats.
Har i familjen ytterligare 3st 740 där det aldrig är problem med handbromsen. Samtliga får lika skötsel och underhåll. Hjälp mig någon, blir tokig.

Re: Handbromsproblem 740 GL -90

Postat: lör 16 jan 2010, 15:19
av Vovlo_Henrik
Eftersom du bytt så mkt så är det enda jag kan tänka mig att du kanske vänt excentern åt fel håll? Att det är trångt mellan back och trumma är normalt med du har släppt justeringen bakom askkoppen??

Re: Handbromsproblem 740 GL -90

Postat: lör 16 jan 2010, 15:29
av Memme
Tack för ditt svar
När det gäller exentern så har jag pilen uppåt när den är fritt hängande såsom det avbildas i rep. handboken. Har även släppt på justeringen inne i bilen.

Re: Handbromsproblem 740 GL -90

Postat: lör 16 jan 2010, 15:38
av Vovlo_Henrik
Du kan ha fått en omgång bromsbackar som inte håller rätt mått, jag har stött på detta 2ggr men båda gånger har backarna varit för små :???:

Re: Handbromsproblem 740 GL -90

Postat: lör 16 jan 2010, 20:37
av emwtur
vajjern fryser fast/sätter sig i höljet ?
backarna "klistrar" i trumman ?

om du testar att DRA hårdare innan du släpper handbromsen så kanske du kan få reda på om vajjern krånglar!

När du bytte backar , du tog bort kanterna utanför / innanför spåret där backarna gått i trumman ?
annars är det nog det som är problemet !

du smorde excentern ordentligt när du monterade den ?

/emwtur