Sida 1 av 3
B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: ons 06 jan 2010, 14:35
av Volvo745racing_
Tjenare. Har en 745a års 87 som det är problem med. Körde som vanligt en dag då bilen bara dog. fanns inget livstecken alls. Då sökte jag runt lite och såg att kabeln till hallgivaren hade hoppat ur så jag satt dit den men då gick bara bilen på 3 cyl. jag åkte så ett tag och trodde den fjärde skulle hoppa igång snart, men icke. så jag börja byta sift, tändkablar, kolla alla slangar men allt såg fint ut. Just nu så startar bilen som vanligt i 2-3 sek, sen bara dör den. Svarar inte på nå gas alls. Gnista får den hur bra som hälst på alla stift och kablar, men soppa är det dåligt med. bensinpumpsrelä går och jag har provat att bygla. Han får soppa till bränslefiltret för där var det ett j**la tryck. och båda pumparna går som dom ska. :) Har provat nolla motorn och alla markeringar ser bra ut.
Kan tilllägga att bilen går utmärkt på startgas och på alla 4 cylindrar :)
Vad kan vara fel , spridarna öppnar alltså inte för när jag provade att rycka ur en och vrida på nyckeln så kom det inte en droppe. :(
Tacksam för svar. Simon :D
Re: B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: ons 06 jan 2010, 15:43
av Sparkz
Då lyfter inte mätskivan. Antingen är den trög eller så är det tjuvluft så luften tar sig in en annan väg. Kolla slangarna till tillsatsluftsliden.
Tar du ur en spridare så för att kolla om det kommer bränsle får du plugga hålet, annars drar den luft där.
Re: B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: ons 06 jan 2010, 15:51
av Volvo745racing_
Sparkz skrev:Då lyfter inte mätskivan. Antingen är den trög eller så är det tjuvluft så luften tar sig in en annan väg. Kolla slangarna till tillsatsluftsliden.
Tar du ur en spridare så för att kolla om det kommer bränsle får du plugga hålet, annars drar den luft där.
okej , får prova att plugga för att se om det kommer då. men det är ju konstigt att den får soppa först och går som vanligt, sen bara dör ??:-/
Vart sitter tillsatsluftsliden? är det en vit sak med en kontakt på som det sitter 2 slangar på?
Re: B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: ons 06 jan 2010, 15:59
av Sparkz
En kontakt och två slangar, och av aluminium. Vit är den inte om ingen har målat den... Sitter på ventilkåpan med två skruv.
Re: B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: ons 06 jan 2010, 16:03
av Volvo745racing_
Sparkz skrev:En kontakt och två slangar, och av aluminium. Vit är den inte om ingen har målat den... Sitter på ventilkåpan med två skruv.
får gå ut och kika på det. :) Tack för svaret !
Re: B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: tor 07 jan 2010, 17:05
av Volvo745racing_
slangarna till tillsatsluftsliden sitter på och verkar hela och fina så där drar den inte tjuvluft. Hörde från nån att det kan vara hallgivaren som spökar. eller möjligtvis tändmodulen. att den skickar fel signaler eller nåt.
Re: B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: tor 07 jan 2010, 21:04
av Sparkz
I ditt första inlägg skrev du att gnista fanns men inte bränsle, men nu är du inne på tändsystemet igen???
Om pumpen går och mätskivan lyfter så SKA det komma bränsle.
Re: B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: fre 08 jan 2010, 14:06
av Volvo745racing_
Sparkz skrev:I ditt första inlägg skrev du att gnista fanns men inte bränsle, men nu är du inne på tändsystemet igen???
Om pumpen går och mätskivan lyfter så SKA det komma bränsle.
hallgivaren ger ju ström till pumparna och om det inte är rätt tryck så kanske det blir så ? inte vet jag. har provat att ta bort gummibälgen och lyfta mätskivan men den får inge soppa ändå.
Re: B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: fre 08 jan 2010, 17:35
av Redlös
Hallgivaren har inget med bränsletillförseln att göra. Tändning och insprutning är två vitt skilda system på en B230E.
Re: B230E startar och går i 2 sek sen dör.
Postat: fre 08 jan 2010, 22:03
av Sparkz
Volvo745racing_ skrev:Gnista får den hur bra som hälst på alla stift och kablar,
Hallgivaren är ok.
Det stämmer att om det inte kommer pulser från tändsystemet så drar inte pumprelät, men nu har du ju gnista. Men relät eller pumpen kan fortfarande vara kass. Om det inte kommer nåt när du lyfter mätskivan betyder det att pumpen inte går.