Sida 1 av 1

Konstigt elfel 740 -88

Postat: tis 05 jan 2010, 15:24
av tragiska
Under ett år eller så har jag nu haft baslåda, slutsteg osv inkopplat vilket har funkat riktigt bra, senare satte jag 3 extraljus på bilen samt satte 100W lampor helljusen, inga problem där heller..
MEN nu har jag satt in 50W xenon i både extraljusen och helljust och helt plötsligt så under "uppladdningen" av xenonlamporna pausar min stereo, går över till tuner någon sekund och sedan tillbaka till att spela musik från usb-minnet vare sig extraljusen är igång eller bara helljuset..
Har kollat spänning och så, när jag slår på extraljusen går det ner till 12.2V från mer än 13V vid stereon, den stängs inte av och ingen riktigt hastig ändring gällande volten under "uppladdningen"..
Någon som varit med om någonting liknande?

Re: Konstigt elfel 740 -88

Postat: tis 05 jan 2010, 15:27
av emwtur
jordfel !
antagligen i jordblecket bakom höger framlampa i skärmen längst fram !!
rengör och fetta in !
/emwtur

Re: Konstigt elfel 740 -88

Postat: tis 05 jan 2010, 17:32
av tragiska
Har laddat batteriet, rengjort jordblecket, fettat in det men det händer ändå.. 13.3V när inte helljuset, extraljuset är på och ungefär 2.75V när extraljusen håller på att "laddas upp"

Re: Konstigt elfel 740 -88

Postat: tor 07 jan 2010, 19:03
av josefiin90
hej har nästan det samma problem på min bil nu en 740-90 glt. men jag har inga extraljusen men två basar. men min bil började gå dåligt samtidigt som mina ljusen tappade styrkan eller vad man ska säga.så kollade jodningen å jodkablen hade lossnat under motorn och då blev det sådana störningar. så fixade det så bilen gick bra men ljusena blinkar endå och sterion stängs av ibland. ett tipps kolla på den jod kablen för har hört att det bruka vara vanliga fel på 740 att jodningen blir dålig. jag håller fortfarande på att luska ut varför ljuset tappa styrkan./ josefin