Sida 1 av 1

bara dog 740-88

Postat: sön 03 jan 2010, 12:06
av cubix
Var ute och åkt och helt plötsligt dog bara bilen, rullade in den i garaget, har kollat soppa, tändning, men bilen vägrara starta,,,, nått annat förslag?

Re: bara dog 740-88

Postat: sön 03 jan 2010, 15:25
av Midnightblue965
K-sprit i tanken. Det kan bildas en "gele" av kondens vatten vid kyla.
Tillägg: I tanken alltså, spriten löser upp den.

Re: bara dog 740-88

Postat: sön 03 jan 2010, 17:39
av Sparkz
Vatten blandar sig inte i bensin utan lägger sig på botten. Det löser :) man genom att sätta till något som löser sig i både bensin och vatten. Som en alkohol, i fallet k-sprit isopropanol. Men nuförtiden är det 5% etanol i bensinen från början, så behovet av k-sprit borde vara borta.

Öppnar spridarna? De matas från ett svart relä på expansionskärlet. Händer att det ärgar där.

Re: bara dog 740-88

Postat: sön 03 jan 2010, 17:52
av pekka88
Tändmodulen har pippi på att gå sönder med ett par års mellanrum har jag fått höra och själv erfara. då tvärdör den bara om jag inte minns fel :D såvitt inte tändkabeln från spolen hoppet av under fördelaren som hände mig när jag va ute å slängde en kall vinterdag.