Sida 1 av 2

barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: lör 19 dec 2009, 12:18
av leifer
Hej

Frågan kanske varit uppe förut. Jag har en Volvo 940 sedan-modell från 1996. Automat och LTT. Ej diff broms.
När det är riktigt halt kan jag ibland får hjulspinn eller t.o.m. få svårt att köra iväg. Är ju också svårt att reglera hur mycket drivning i och med att man inte kan välja växel på samma sätt som en manuell låda.

Då undrar jag över det klassiska tipset att lägga in tyngder i bagageutrymmet. Hur mycket vikt rekommenderas?

Lägger man i för mycket är väl risk att den svansar med baken alt fjädringen tyngs ner för mycket i fartgupp.

Mycket tacksam för svar!

Mvh /Leif

Re: barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: lör 19 dec 2009, 12:40
av Marlboroman
Jag hade runt 50 kilo i mina 740is.

Re: barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: lör 19 dec 2009, 12:56
av SM7DYZ
Hej!
Det räcker nog med full tank....

Re: barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: lör 19 dec 2009, 12:58
av Cicaro
Jag brukar(med 740) lägga en säck sand i bakluckan, vikt ca 20 kg då kan man i värsta fall sanda sig loss :-)

Re: barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: lör 19 dec 2009, 14:46
av leifer
Hade full tank när jag igår hade svårt att ta mig loss, trots bra dubbdäck (nokian hakka 7).
En full tank väger f.ö. 70x0,75 dvs ca 50 kg.
Har lagt en 30 kg betongplatta i bagageutrymmet nu, hoppas det hjälper en del.

Ska testa sen nästa gång jag får problem att dra i handbromsen (fattigmansdiff), för att på så sätt försöka hindra hjulspinn, vet dock inte om det fungerar bra i praktiken.

Re: barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: lör 19 dec 2009, 16:31
av leifer
Köpte två behållare med lock på 15 liter styck nu på clas ohlson. Tänkte fylla med sand. Om jag fattat rätt så väger 1 liter sand ca 2 kg. 15x2x2 = 60 kg då. Måste försöka hitta nåt bra öskar/spade för sand nu bara.

Re: barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: lör 19 dec 2009, 17:11
av 940
Jag kör med ca 50 kg i bak på min 940. Det räcker men hindrar inte att man kan sladda lite om man vill det :lol: :roll:

Re: barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: sön 20 dec 2009, 13:51
av leifer
I kapitlet värdelöst vetande kanske, så summerar jag.
Lådan med 15 liter, fyllde jag till 80-90 procent med sand. Jag vägde och det blev faktiskt bara 20 kg. Ställde två såna lådor mot ryggstödet i bagageutrymmet, fast ut mot respektive hjul, så att dom inte rör sig när man bromsar hårt och vikten kommer direkt mot hjulen.

Blev alltså 40 kg extra bara men det får räcka, ska försöka hålla ganska full tank också. Har lagt en spade av typen större trädgårdsspade under luckan vid reservhjulet så man kan använda sanden om man kör fast.

Re: barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: sön 20 dec 2009, 14:58
av Amirv8
det står väll hur mycket man får lasta i regestreringsbeviset

Re: barlast i bagageutrymmet, hur mycket vikt?

Postat: sön 20 dec 2009, 15:51
av leifer
Amirv8

Vad tänker du på nu?

Jag lastar ju bara för att få mer vikt på drivhjulen.