Sida 1 av 1

Underredsmassa + rostskyddsmassa...

Postat: tor 01 okt 2009, 20:13
av k043
Jag ska gå igenom hela bilen undertill samt vid hjulhus och dyl. Jag vill få lite råd men först vill jag berätta vad jag hade tänkt.

Jag rengör med högtryck inga medel bara högtryck och en borste. Låter torka sedan kör jag underredsmassa den svarta kladdinga massan och kletar in allt undertill förutom rörliga delar och avgas systemet. Sedan hade jag tänkt om man kan spraya på rostskyddsmassa ovanpå underredsmassan eller ska man göra tvärtom? Jag vill få det bästa tänkbara skyddet. Underredsmassa är bra så den vill jag köra med. Tanken var att om man kör med rostskyddsmassa som bildar en hinna ovanpå så är det lätt att skölja bort smuts så att underredsmassan förblir svart och fin istället för grå och dammig o skitig.

Re: Underredsmassa + rostskyddsmassa...

Postat: tor 01 okt 2009, 20:21
av Sparkz
Rostskydd finns väl som tunt och tjockt. Och så Body som torkar och blir hårt som färg. Är det det du tänker på? Testa nånstans, men jag skulle att det krackelerar när det torkar om man lägger det på ett så mjukt underlag som underredsmassa.