Sida 1 av 1
Den svarta runda burken, bakom vänster framlykta...?
Postat: ons 30 sep 2009, 23:15
av Holken
Jag håller på och byter motor i bilen. Det jag byter ifrån är b234f -88 till en b234f -90. På det gamla insugröret så sitter det en slang som går ner till en "rund svart burk" som sitter bakom vänster framlykta.
Men på det nya, det från -90, så är hålet på insugröret pluggat, som den här slangen från den "svarta burken" ska sitta i.
Vad har den här svarta burken för funktion? Är det nödvändigt att koppla in den?
Re: Den svarta runda burken, bakom vänster framlykta...?
Postat: tor 01 okt 2009, 07:53
av kalles
Det kanske är kolkanistern du menar den lagrar bensinågor.
Re: Den svarta runda burken, bakom vänster framlykta...?
Postat: tor 01 okt 2009, 18:41
av Holken
kalles skrev:Det kanske är kolkanistern du menar den lagrar bensinågor.
Ja, så heter det, kolkanistern. Det är den jag menar...
Är den nödvändig att koppla in?
Re: Den svarta runda burken, bakom vänster framlykta...?
Postat: tor 01 okt 2009, 19:00
av Rådlös
Högst troligt, då den ingår i hela systemet med kontrollerade utsläpp och rening. Om du inte har den föreställer jag mig att du får felkod från diagnossystemet. Alltså att Lambdalampan tänds.
Re: Den svarta runda burken, bakom vänster framlykta...?
Postat: tor 01 okt 2009, 19:18
av emwtur
utan att ha detaljkunskap så gissar jag att den ( eftersom den skall ta hand om kolväte i tankventilationen) måste ha någon koppling till insuget - för att få lite undertryck. ser du bara till att du inte fixar några hål där bilen kan ta tjuvluft så tror jag inte att det finns något som märker att den saknas - kanske kommer du att märka en viss bensindoft i motorrummet ( eller var hade du tänkt att slangen från ventilationen skall ta vägen - om inte till kolkanistern).
Om besiktningen gillar att den saknas eller inte är inkopplad - det låter jag vara osagt !
/emwtur
Re: Den svarta runda burken, bakom vänster framlykta...?
Postat: tor 01 okt 2009, 20:26
av Sparkz
Det borde vara två slangar, den ena lite större. Den klenare går till en vakuumklocka på kolfiltret som öppnar en ventil som den lite större slangen sitter på. Två nipplar intill varandra på spjällhuset?
Re: Den svarta runda burken, bakom vänster framlykta...?
Postat: tor 01 okt 2009, 21:09
av Holken
emwtur skrev:utan att ha detaljkunskap så gissar jag att den ( eftersom den skall ta hand om kolväte i tankventilationen) måste ha någon koppling till insuget - för att få lite undertryck. ser du bara till att du inte fixar några hål där bilen kan ta tjuvluft så tror jag inte att det finns något som märker att den saknas - kanske kommer du att märka en viss bensindoft i motorrummet ( eller var hade du tänkt att slangen från ventilationen skall ta vägen - om inte till kolkanistern).
Om besiktningen gillar att den saknas eller inte är inkopplad - det låter jag vara osagt !
/emwtur
Det är så att ingångs hålet, för den här slangen från kolkanistern, på spjällhuset är pluggat, på den motorn jag nyss köpte. Så jag får nog drar ur den pluggen. Jag såg nu att "pluggen" var en vanlig insektsskruv. Så jag får väl försöka sätta dit slangen.
Re: Den svarta runda burken, bakom vänster framlykta...?
Postat: tor 01 okt 2009, 21:14
av Holken
Sparkz skrev:Det borde vara två slangar, den ena lite större. Den klenare går till en vakuumklocka på kolfiltret som öppnar en ventil som den lite större slangen sitter på. Två nipplar intill varandra på spjällhuset?
Den ena nippeln på spjällhuset är borta, och hålet är igen pluggat. Men som jag skrev här ovan så såg jag nu att "pluggen" var en vanlig insektsskruv. Det borde nu inte vara några större problem att sätta dit en nippel och trä på slangen.