Sida 1 av 1

Montering av bromssköldar bak 740 -92

Postat: tis 14 jul 2009, 19:30
av pettson100
Var och köpte nya bromssköldar bak på min 92 740. Är de någan som har någon ide hur man monterar dit dom?
Om man drar ut drivaxlarna så inbillar jag mig att packboxen tar skada då måste man byta lager och yttre packboken. Kanske de bästa alternativet är att skära av skölden uppifrån och ner och sedan migga ihop den på plats eller är de någan som har nått bättre alternativ? Tacksam för tips o idéer.

Re: Bromssköldar bak

Postat: tis 14 jul 2009, 19:49
av Hemulen
Kolla om det inte räcker att du klipper en liksom öppning på den längst ner,så kan du kanske få dit den. :)

Re: Bromssköldar bak

Postat: tis 14 jul 2009, 20:07
av Vovlo_Henrik
Nejnejnej krångla inte med svets intill lagret, det är inga som helst problem att lossa drivaxeln och byta sköld utan att något tar skada, det kan vara bra med rengöring och nytt fett i lagren :-)-) Tänk på att drivaxeln hamnar på rätt sida, de bör inte skiftas mellan höger och vänster :wink:

Re: Bromssköldar bak

Postat: ons 15 jul 2009, 12:14
av pettson100
Tack för svaren får se vilket alternativ de blir . :D :D

Re: Montering av bromssköldar bak 740 -92

Postat: mån 20 jul 2009, 21:22
av pettson100
Det gick bättre än jag trode, jag drog ut drivaxlarna och bytte sjöldarna samt båda vajrarna till handbromsen och backar, sköldarna var ganska sönderrostade som framgår på bifogad bild.

Bild

Re: Montering av bromssköldar bak 740 -92

Postat: mån 20 jul 2009, 21:25
av Vovlo_Henrik
Mkt bra :-)-)