Sida 1 av 1

Hur vet jag vilka delar som sitter i bilen

Postat: tis 07 jul 2009, 23:54
av Glidan
Jag gissar att jag har jetronic 2.4 (pga att luftmätargivaren liknar ett motstånd,jag kan ej se ngn kabel in i fördelaren samt att det går in en kabel i närheten av svänghjulet).Ikompisens 940 -91 skiljer sig luftmätaren ifrån min han har en kraftigare mätare med skruvat aluminiumlock (nr xxxxxxxx016)min är helt rund i plast med en iploppad mätgrunka utan nr.Kan vi ändå båda ha 2.4.
Jag har bara filter under bilen,Har jag då bara en pump.Kompisen har pump o filter under.Jag gissar detta var ofullständigt men jag har fått motstridiga uppgifter ifrån olika håll.Tex 2.4 skall ha diagnosfunktion( jag har en liten svart låda med 6 stift) den skall ha tändslutsteg (isåfall inbyggt i tändspolen Jag har en jag ej sett tidigare en fyrkantig klump med 8 ingångar o en utgång)2.4 skall ha utgång för check enginelampa?den har jag inte hittat.
Finns information om alla delarna i bilen någonstans (Volvo) eller skruvar dom dit det som ligger på hyllorna.Det hade varit trevligt att få hjälp av ngn kunnig.

Re: Hur vet jag vilka delar som sitter i bilen

Postat: ons 08 jul 2009, 07:48
av Jocke S.
Hej!

Ni kan sluta att fundera nu... Din bil har ett system som heter Regina.

Re: Hur vet jag vilka delar som sitter i bilen

Postat: ons 08 jul 2009, 12:32
av Hemulen
Jäpp! Fyrkantig tändspole vid vänster fjäderbenstorn= Regina. :-)-)

Re: Hur vet jag vilka delar som sitter i bilen

Postat: ons 08 jul 2009, 16:06
av eccy243
Eller: Ingen LMM, utan bara en tempgivare två (eller var det tre) anslutningsstift=Rex Regina. :-)-)

Re: Hur vet jag vilka delar som sitter i bilen

Postat: tor 09 jul 2009, 08:32
av Glidan
Tack.Då kan jag vara ganska säker på att jag har Reginasystem,hur är det med kopplingsschema gäller ett vanligt som är till 740 -92.
Jag vill göra en startspärr ngn som har ngt förslag på ingrepp i elsystemet som inte förstör andra delar.
Kompisen har en 940 -91 med rund tändspole vilket system kan han ha (svänghjulsgivare samt LMM xxxxxxx016).