Sida 1 av 1

trasigt lås volvo 740 gle b230e

Postat: fre 06 mar 2009, 15:05
av lollan
hallå igen =) min lilla volvo vill verkligen inte som jag vill,

det är så att antagligen så har den förra ägaren brutit av en nyckel i förardörren, för nyckeln går inte in ordentligt..

så min fråga är, går det över huvud taget att plocka ner och isär låset och få bort nyckelbiten, eller blir det så att det flyger fjädrar o skit ut då så man inte får ihop skiten igen?

vill helst inte köpa nytt lås och sätta dit så man får ännu en nyckel att hålla reda på:P

läste någonstans att man kunde byta lås från passargerardörren och sätta på förarsidan, är detta väldigt krabbigt eller kan en normalidiot fixa det själv=)

ps: bilen har c-lås

Re: trasigt lås volvo 740 gle b230e

Postat: fre 06 mar 2009, 20:28
av emwtur
lollan skrev: vill helst inte köpa nytt lås och sätta dit så man får ännu en nyckel att hålla reda på:P
Volvo kan väl "koda" om ett nytt lås efter din nyckel?
Alltså - jag säger inte att dom andra sakerna du pratade om inte går att göra,
Jag säger bara att du inte nödvändigtvis får fler nycklar bara för att du köper ett nytt lås,
om du skaffar ett nytt lås på skroten , tar med det till närmsta volvo-verkstad, så bör dom kunna nyckla om det efter din nyckel,
jag gjorde så på min gamla Saab iallafall !

/emwtur

Re: trasigt lås volvo 740 gle b230e

Postat: fre 06 mar 2009, 22:08
av lollan
okej värt att anteckna. ska kolla det på måndag, kostar det inte allt för mycket så hade nog det varit den enklaste lösningen..?
ang själv nermontaget av låset, är det jättekrabbigt när det är c-lås på skiten? eller är det så man monterar ner innerdörren och kollar så ser man typ hur man ska göra?= inga jättekrävande operationer så man till slut hamnar sittandes på golvet med fjädrar o brickor som skjuter ut ? :oops: men jag ska kolla det direkt på måndag tack för svar =)

Re: trasigt lås volvo 740 gle b230e

Postat: fre 06 mar 2009, 22:52
av emwtur
Har inte gjort det själv - men såg något tips om hur man byter handtag under
"tips och tricks" - DET såg inte så lätt ut !
Annars är det min generella erfarenhet att volvo smugglat in extra brickor och muttrar i bilen bara för att retas med hemmamekare :D

/emwtur

Re: trasigt lås volvo 740 gle b230e

Postat: lör 07 mar 2009, 20:55
av Sparkz
Bort med klädseln, lossa två skruv i bakkant på dörren som håller clipset som håller låset.. Sen är det bara att kroka ur stången. Inga problem.

Det är också fullt möjligt att ta isär låset. Den blanka brickan du ser utifrån är vikt runt kanten på låset, går att få loss om man jobbar lite med kniv och avbitare. Sen ska den tillbaka utan att göra för stora märken...
När du väl har fått bort den och låsring och armen på baksidan kan du ta ut själva cylindern. Sätt i nyckeln innan du drar ut den så flyger inte löpare och fjädrar iväg. Plocka ut löpare och fjädrar, instuckan varannan uppifrån och varannan nerifrån. Håll ordning på dem, annars passar inte nyckeln. Sen borde du kunna se om det är något i vägen. Gör rent, fetta in och sätt ihop.
Det är hålets placering i löparna som bestämmer vilken nyckel som passar. Du kan också plocka om löparna i ett annat lås så att det passar din nyckel.

Re: trasigt lås volvo 740 gle b230e

Postat: sön 08 mar 2009, 18:04
av lollan
okej=) tack för de fina svaren, tror nog fasen jag ska ge mig på det imorgon och se om jag kan få bort skiten och öppna upp den kan ju inte gå mer än åt he**** =)

skriver och säger hur det går=) kanske behöver mer hjälp sen om jag sitter på golvet med alla fjädrar o skruvar utströdda :shock:

ha d gott

/lollan