Sida 1 av 2

Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: tor 22 jan 2009, 19:27
av Jonasolof
Har sedan en dryg vecka tilltagande problem med att starta pga lite kräm i batteriet men blir inte klok på om det är laddningsreläet, generatorn eller batteriet alt. ngt annat.

Laddar batteriet med extern laddare, startmotorn drar sedan fint och motorn startar snabbt.

Kan köra flera mil så, men stannar jag kan batteriet vara för svagt för ny start (så jag har med en booster/battpack/jumpstart eller vad det nu heter på svenska - funkar OKso far.

Batterispänning med motor av 12,7 volt. Vätskenivå OK.

Startar, batterispänning 13,6 volt vid 700 varv, gasar till 1500-2000 varv, stiger till 13,8 volt (mät över cig tändaruttaget).

Fick 14,7 volt ett tag dagen innan under laddning men tror det kan vara instrumentet som fipplar, spänningen hoppade till högre värden också, ej så idag. Ingen potential över kabelsko/batteripol. Har lossat skorna och skrapat polerna.

Mäter ström med pol av vid stillastående, startnyckel av. Först drar det rejält ngn sekund, sedan stabiliseras strömmen vid ca 90 mA. Kan vara bl a larm och radiominne. 90 mA bör inte dra ut batteriet på ett halvt dygn.

Generatorn är bytt för femår sedan, har nu en från en V70.

Enligt andra inlägg bör laddspänningen vara ca 14,7 volt.

Jag kan köra flera mil utan att spänningen verkar falla så generatorn förefaller förse bilen med ström även om späninngen möjligen inte räcker för laddning. Efter färd på flera mil kan batteriet återigen ha väldigt lite kräm kvar. Försökte lossa batteriet idag men tyvärr verkar fastsättningsklämmanordningen ha rostat fast.

Tyvärr begriper jag inte hur laddreläet funkar. I vilken situation slår reläet till och när slår det av? Det borde gå att analysera sig fram till diagnosen.

Re: Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: tor 22 jan 2009, 19:50
av emwtur
Laddrelä är ett gammalt namn på en laddingsregulator!
det är numera ( sen 70-talet ) en elektronisk regulator.
den regulerar strömmen i rotorn i generatorn så att spänning och ström från lindningarna runt om rotorn ger rätt spänning och ström ut till batteriet.
( källan till strömmen tas från generatorn själv, så att den inte skall ladda ur batteriet, när bilen står still - för att få igång generatorn när du startar bilen skickas strömmen från laddnings-lampan, genom rotorn)
Nåväl - Nominell laddspänning är 13.7 Volt, Om du mäter 13 - 14 volt på batteriet med motorn på tomgång får väl det anses vara ok !
Kolla också att sätta på så mycket förbrukare som möjligt ( typiskt helljuset )
Spänningen bör fortfarande ligga över 13 volt.

Om jag skulle gissa - av din berättelse ovan. så skulle jag försöka låna ett nytt batteri.
och testa men det - det låter som om batteriet inte tar laddning !

moderna batterier verkar vara mycket känsliga för att bli totalt urladdade - för 20år sedan var det aldrig några problem att dra i åtminstone LITE ström i ett urgammalt batteri - nuförtiden verkar en del batteri bli avbrott i om du får stå ett tag ....

det var bättre förr :-) - ju förr desto bättre :-) :-)

Re: Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: tor 22 jan 2009, 22:26
av Sparkz
90mA är lite högt, jag skulle vilja ha ner det till under 30. Men ett bra batteri ska klara några dygn med 90 mA också. Ryck en säkring i taget med A-metern inkopplad så kan du lista ut vad som drar.

Dina spänningar verkar vettiga, runt 14 V är ok. Det är sällan så högt som 14,7, inte på tomgång iaf. Regulatorn brukar vara gjord så att den är lite temperaturberoende, ökar spänningen lite när det är kallt eftersom batteriet har svårare att ta laddning då. Men genertorn blir varm ganska snabbt och då går den ner igen.
Du kanske skulle mäta under tiden du kör. Koppla i dig på cigarettuttaget eller vad som är enklast. Men räkna med lite spänningsfall jämfört med när du mäter direkt på batteriet. Det kanske händer nåt i generatorn när det blir varmt...?

Re: Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: tor 22 jan 2009, 22:48
av Jonasolof
Tack för utförliga svar.

I oktober var jag borta i 14 dar, efteråt startade bilen direkt utan extern laddning.
Hade inga batteriproblem fram till julen. Sedan var jag borta i 25 dagar, och då jag kom åter var batteriet nästan helt urladdat. Dessutom var det mer än tio grader kallt i i flera dagar här i Bryssel uner min frånvaro, vet ej om det kan ha spelat roll. Om batteriet tar stryk av att stå oladdat verkar detta som en tänkbar orsak. Byter battteri. Det är i alla fall fem-sex år gammalt.

Belgisk bil, man kan stänga av alla ljus. Från noll ljus till alla positionsljus och halvljus sjunker spänningen bara 0,1 volt. Voltmetern drar så lite så det kan inte bli spänningsfall till cig uttaget från batteriet. Finns något annat som drar mkt på vägen och som ligger över samma kabel?

Ska testa strömåtgången i jakt på strömtjuvar samt koppla in fotocellspanel som kan underhållsladda nytt batteriet något vid behov, ger ca 0.3 A över ett 12 voltsbatteri. Ingen större output från panel under vintern men sätter jag den i vindrutan när bilen är hemmavid under längre bortovaro så bör det spela viss roll. (Vet att man skadar batteriet genom för hög underhållsladdning också, det riskerar att gå torrt och då är det kört).

Re: Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: tor 22 jan 2009, 22:53
av emwtur
om jag hade en bil som jag lämnat en månad i taget så hade jag monterat en frånskiljare på jordkabeln till batteriet.
då VET man att inget kan dra ur batteriet om man lämnar bilen !
/emwtur

Re: Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: tor 22 jan 2009, 23:07
av Sparkz
Det är ju inte nyttigt för ett batteri att stå tomt. Underhållsladdning rekommenderas varannan - var tredje månad på ett batteri som bara förvaras, men det töms fortare när det sitter i bilen. Helt tömt batteri i kyla kan frysa sönder, andelen svavelsyra minskar så det är nästan bara vatten. Kanske koppla bort det om du ska lämna bilen några veckor? Det och solpanelen borde hålla det i skick.

Om cig-uttaget hade en egen kabel direkt till batteriet skulle det inte bli mycket till spänningsfall, nej. Men den går på en säkring, och kabeln som matar elcentralen har i stort sett hela bilens strömförbrukning.

Re: Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: tor 22 jan 2009, 23:26
av lennart lundberg
Hej!

Du hör ha ca 14.0 – 14,2 volt vid mätning på generatorn och gärna samma värde på batteriet, ca 1000 varv på motorn. Har du inte det så är det spännings fall där emellan. Ett par tiondelars volt fel är OK om du ligger på det övre värdet.
Varva upp motorn till ca 3000 varv och mät vad du har för spänning över batteriet. Ska vara samma värde ”14.0-14,2 volt”. Dessa värden är ideal värden.
Vid dessa mätningar ska du ha lyset, bakrutan, värmefläkten och gärna något mer påslaget som drar mycket ström.
Har du inte den spänningen speciellt vid sista mätningen så kan fläktremmen var för dåligt spänd, sliten, bottnar i remskivan.
14,7 volt är lite för mycket att ladda batteriet från bilgeneratorn. 13,7 volt gör att batteriet aldrig blir fulladdat.
Tips på att mäta konditionen på batterit om man inte har en riktig batteritestare.
Det finns ett bekvämt sätt att mäta, det är med en digitalvoltmätare. Värdena för resp. fulladdat, halvladdat och urladdat batteri vid + 20 grader skall spänningen vara 12,7, 12,4, och 12,1 volt. Ett annat sätt att ta reda på batteriets laddningtillstånd är att mäta batterisyrans täthet. Värdena för resp. full, halv och urladdat 1,28, 1,22 och 1,16. (Vid t ex +5 grader skall värdena vara 1 % högre.)
Såväl vid syra- som spänningsmätning skall batteriet ha fått ”vila sig” efter laddning först, helst ett par timmar. Gäller både vid separat laddning eller från bilen.

Lennart 960

Re: Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: tor 22 jan 2009, 23:43
av lennart lundberg
Hej igen!

Glömde att skriva.
Har du inte ca 14 volt vid 3000 varv så laddas batteriet ur efter ett par timmas körning med allt påslaget och du får inte igång bilen igen. I värst fall så stannar bilen.

Lennart 960

Re: Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: fre 23 jan 2009, 12:13
av Jonasolof
Tack igen!

Laddar nu med en 20-30 år gammal nätansluten laddare (med amp mätare). Efter en timme är laddspänningen 15,4 volt (inte konstigt att batterierna kvaddas om en sådan laddare lämnas på en vecka), strömmen 3 amp. Just när jag kopplat in den var spänningen 14,0 volt och laddströmmen enligt mätaren 5 amp.

Startar och mäter spänningen över batteriet igen, nu 14,0 volt så uppenbarligen lämnar generatorn inte lika mycket ström som den externa laddaren, eller så är den bättre reglerad än den gamla externa laddaren. Förefaller inte som om remmen är sliten. Hur som helst blir batteriet inte laddat lika högt av generatorn som av den externa laddaren så det verkar vara både fel på batteriet och på laddspänningen.

Byter batteri vid beställd service inkl. elkoll om dagar.

Avstår från frånskiljare. Lättare lossa batteripolen en eller ett par gånger om året.
Övr: Är impad hur väl ett litet startaggregat funkar. Råkade köpa för litet, 10 Ah Amp, för motorer upp till 1,6 liter. Kan starta åtminstone 3 ggr med det utan uppladdning. Ska ordna en sladd så jag kan ladda det via cig uttaget också.

Re: Laddspänning 13.7 V OK? 965 -91

Postat: fre 23 jan 2009, 16:45
av lennart lundberg
Hej!

En relativ billig laddare lämnar en kontant laddspänning uppår ca 15-16 volt. Det är då som du kan ladda upp det till 100%. Det är därför som man inte ska ladda mer än 12-24 timmar ungefär beroende på hur friskt batteriet är.
Oftast så är laddaren märk med max laddström är. Exempel 5 Amp.
Ett batteri som är urladdar börjar med att ta emot den angivna ungefärliga max strömmen och sedan avta mot en mera normal ström ca 2 Amp om batteriet är friskt.
En intelligent laddare överladdar batteriet en kort tid och mäter spänningen, efter detta avgör den om den ska fortsätta att ladda på samma sätt eller över gå till underhålsladdning.
Snabbladdning så har man en betydlig högre laddspänning vilket innebär att den petar in en betydlig högre ström i batteriet = kortare laddtid vilket inte är bra för batteriet.
Detta är i korta drag några rader om laddning.
Du skriver:
Startar och mäter spänningen över batteriet igen, nu 14,0 volt så uppenbarligen lämnar generatorn inte lika mycket ström som den externa laddaren.
Ström och volt är inte samma sak så förmodligen har du blandat ihop detta.
Om du har mätt spänningen över batteriet i bilen efter att du har laddat det från en lös laddare strax före = ”fulladdat” så får du ett felaktiga resultat.
Tycker att du ska åka till någon som är stjärna på det med bil el innan du förköper dig på nått som du inte behöver byta. Det är nog det billigaste alternativet.
Bil el är inte det lättaste att förklara eller att göra mätningar på.

Lennart 960