Sida 1 av 2
3 punkts bälte i mitten
Postat: lör 20 dec 2008, 20:53
av dalldall
har nån av sista 945 eller 965 3 punktsbälte i mitten bak?? hur sitter det fast isåfall?
Re: 3 punkts bälte i mitten
Postat: lör 20 dec 2008, 21:50
av Maxwell
Ja det finns trepunktsbälte på alla tre platserna i baksätet på de senare modellerna av 945 och 965. Det sitter fast i den delen av baksätet som består av två platser. Tror detta kom redan -93 då det nyare baksätet infördes i 945.
//Maxwell
Re: 3 punkts bälte i mitten
Postat: lör 20 dec 2008, 22:20
av emwtur
enligt
http://www.volvocars.com/se/All-Cars-MY ... 00_900.pdf
så kom 3 punktsbälte mitten bak 92 på 4-dörrars och 93 på 5 dörrars !
/emwtur
Re: 3 punkts bälte i mitten
Postat: lör 20 dec 2008, 23:06
av Tomas88
Min mor har en 940 GL -93 och där är det trepunktsbälte i mitten bak i alla fall så det stämmer nog.
Re: 3 punkts bälte i mitten
Postat: lör 20 dec 2008, 23:16
av dalldall
kanon, då bli det till att hitta ett bra baksäte, lite trevligare att alla sitter säkert i familjen, sambon födde vårt tredje barn där för ett tag sen, så det behövs ändå bytas!!!!!!!!!!!!!!1
Re: 3 punkts bälte i mitten
Postat: lör 20 dec 2008, 23:52
av Maxwell
dalldall skrev:kanon, då bli det till att hitta ett bra baksäte, lite trevligare att alla sitter säkert i familjen, sambon födde vårt tredje barn där för ett tag sen, så det behövs ändå bytas!!!!!!!!!!!!!!1
Och, då får man lov att gratulera till ytterligare en arvinge då...
Ang det nyare baksätet så slipper man ta bort nackstöden varje gång man skall fälla dom då de istället automatiskt fälls in i ryggstödet, vilket är betydligt smidigare än det var innan.
//Maxwell
Re: 3 punkts bälte i mitten
Postat: sön 21 dec 2008, 00:49
av cybermunk
nu lånar jag denna tråd lite då jag är av den stammen att alla som åker i bilen ska sitta säkert!
Passar 940/5 baksäte i en 745:a 88?
Re: 3 punkts bälte i mitten
Postat: sön 21 dec 2008, 08:58
av dalldall
tackar! några fler arvingar lär det inte bli! det blir tydligen inga töser här inte! sen får man ju köpa en buss! men 3 punktsbälte i mitten kunde volvo haft mycket tidigare tycker jag, sätet från en 9 ser passar säkert i en 7 ser. det där med nackstöden låter ju smidigt! har man kombi så använder man ju lastutrymmet ganska ofta, så det är bra att slippa plocka av dem hela tiden! får ut på skroten och leta fram nåt halvskinn, tycker det är ont om helskinninredning till dessa bilarna!
Re: 3 punkts bälte i mitten
Postat: mån 29 dec 2008, 22:09
av dalldall
har nu skaffat ett säte från en nyare 945 med trepunktsbälte, glad i hågen åkte jag hem och skulle montera det! fan allt är ju ändrat jämfört med min 745! åkte tillbaka till skroten och fick plocka mittenfästet till sittdynorna, hörnfästena till ryggstöden och fästena under sittdynorna, kom hem och monterade mittenfästet och övre fästena, sen i kanterna där ryggstöden sitter fast i c-stolpen stämmer det inte alls! fan att dom skall ändra så mycket på "samma" bil, blir knäpp, ändå hade jag en gammal bil att jämföra med på skroten när jag plockade grejorna, blir att plocka fram svetsen och antingen ta fästena från 945 o flytta över, eller göra nya fästen. mycket jobb, men när det är kart blir det nog bra med mittenbältet och nackstöd på alla tre platser!
Re: 3 punkts bälte i mitten
Postat: mån 29 dec 2008, 22:30
av Maxwell
Jag tror det är lättare (även om det är en del jobb) att ta fästena från en 945 och svetsa dit i din bil en vise versa. Vet flera som gjort denna modden innan och de har gjort så. Ungefär samma deal när man tar ett baksätet från en 940 och sätter in i en 740 då hamnar också de övre fästena fel. I vilket fall som helst så kommer det nog bli kanon när du är klar. Lycka till med svetsandet!
//Maxwell