Sida 1 av 1

Nivåreglering Volvo 960 97'a!

Postat: mån 23 jun 2008, 19:19
av sssuew
Hej!

Jag har en 960 97'a utan automatisk nivåreglering. Då jag drar husvagn önskar jag uppdatera bilen med denna fina utrustning. Gick till Bilia och fick svaret att javisst vi har en sats för denna uppgradering för ca 6000 kr, avgjort och beställt. Men när jag kollade närmare ingår i denna sats de nya dämparna samt en ny krängningshämmare. Efter rundfrågning fick jag dock veta att bilar med nivåreglering har en annan kompositfjäder men enligt monteringsanvisningen samt Bilia så krävs inte byte av kompositfjädern.

Känner någon till vilka egenskaper som kan missas om inte fjädern byts, fungerar nivåregleringen lika bra eller krävs en svagare fjäder för att den skall sänkas efter det att lasten är borttagen?

Tacksam för svar innan jag monterar satsen.

MVH Ulf

Re: Nivåreglering Volvo 960 97'a!

Postat: tis 24 jun 2008, 20:47
av Nicklas79
måste fråga har en 965a själv, är det väghålnings paketet till 965 du har köpt iså fall vad är det som ingår i det packet, har planer på att köpa det själv.

Re: Nivåreglering Volvo 960 97'a!

Postat: tis 24 jun 2008, 22:18
av sssuew
Hej!

Nej det är endast en nivåregleringssats jag köpt med dämpare och krängningshämmare.

MVH Ulf

Re: Nivåreglering Volvo 960 97'a!

Postat: tis 24 jun 2008, 23:46
av Örnen
Jag tror man kan köpa en nivåregleringssats (stötdämpare) från i stort sett vilken dämparförsäljare som helst då det jag bla vet att Sachs Nivomat finns till Volvo. Vad jag känner till så brukar nivådämparna ha lång livslängd så ett par beg från en skrotbil bör kunna fås billigare. V90 av -97 års modell hade automatisk nivåreglering i ett utrustningspaket och på V90 -98 satt nivåregl som standard. 760 hade nivåregl som standard alla år. På 940 fanns det i sportpaketet. Många blev också efterhandsutrustade då det är en enkel sak att montera.
http://www.shockwarehouse.com/site/monroe_nivomat.cfm
http://www.autoexperten.se/templates/normal.aspx?id=208

Re: Nivåreglering Volvo 960 97'a!

Postat: sön 20 jul 2008, 01:10
av sssuew
Hej!

Har nu monterat nya satsen med nivåregeleringsdämpare samt ny krängningshämmare, Volvo orginal.
Höjden bak är ca 3 cm högre mot innan bytet ca 39 cm mot 36 cm mellan hjulcentrum och hjulhuskant.
Komforten är dock lika bra som förr och bilen ser helt ok ut med den något högre bagvagnen, får dock justera ljusnivån.
Skall ta ut husvagnen nu på en tur och berättar senare hur det gick.

MVH Ulf