Sida 1 av 3

Handbromsmysterium 740 -89

Postat: mån 23 jun 2008, 15:23
av tobbe922
Jag har en handbroms som är något av ett mysterium. Har bytt både backar och vajer utan resultat (trots att de egentligen inte var dåliga, någon av dem). Lyftarna till backarna ser hur friska ut somhelst, så det borde inte vara där skon klämmer. Den enda kvarvarande delen som möjligen skulle kunna vara problemet är leden som sitter på bakaxeln. Men grejen är att även om den är rostig och något glapp så verkar den funka som den ska. Om man tittar på den och drar handbromsen med hjulet av ser allt fullständigt normalt ut, har tom styvat upp den ytterligare mha en vanlig fjäder. Så, som sagt skulle jag bli mycket förvånad om det är det som är felet.

Nästa möjliga felkälla skulle då vara skivorna/trummorna och om dessa isf skulle vara svarvade invändigt. De ser i och för sig ut att kunna vara det (har inte haft möjlighet att mäta än), men samtidigt så borde problemet funnits där hela tiden isf och inte kommit succesivt (handbromsen har gått igenom två besiktningar tidigare i min ägo). Dessutom har jag testat att få backarna att expandera mer genom att svetsa upp spåren i både lyftaren och gaffelstaget något, utan resultat.

Jag är nu helt tom på idéer och smått desperat (körförbud om en vecka) och ber därför om HJÄLP.

Ska kanske för säkerhets skull tillägga att jag har provat justera vajern, det hjälpte inte heller.

Re: Handbromsmysterium 740 -89

Postat: mån 23 jun 2008, 22:08
av Jocke S.
Var köpte du delarna? Gissar på Biltema..?

Re: Handbromsmysterium 740 -89

Postat: mån 23 jun 2008, 23:35
av igelkottar
Antagligen så har du en platta som håller isär backarna som är
sliten i jacket där backarna sitter, då kan du svetsa i ett par mm där
så får du ut backarna bättre. (Brukar behövas ungeför som en 3"-spik i tjocklek)
Eller oxså skaffa nya.

Re: Handbromsmysterium 740 -89

Postat: tis 24 jun 2008, 02:28
av NickeGubben
Vad är ditt problem.
Broms bara på en sida eller dålig bromsverkan, handbromsspaken går för långt eller vad?

Re: Handbromsmysterium 740 -89

Postat: tis 24 jun 2008, 12:18
av tobbe922
Backarna är köpta på Biltema, ja :oops: . Problemet är att det inte finns någon bromsverkan alls, och jag har provat att svetsa upp spåret i både gaffelstaget och lyftaren. Hjälper inte!

Har hört dåligt om Biltemas backar tidigare, men aldrig fått någon förklaring till vad som skulle vara dåligt med dem. Visst kan man väl få tag på ett måndagsex men det låter inte troligt att Biltemas backar per definition inte skulle fungera, då skulle de ju aldrig kunna säljas.

Re: Handbromsmysterium 740 -89

Postat: tis 24 jun 2008, 21:16
av Jocke S.
tobbe922 skrev:Backarna är köpta på Biltema, ja :oops: . Problemet är att det inte finns någon bromsverkan alls, och jag har provat att svetsa upp spåret i både gaffelstaget och lyftaren. Hjälper inte!

Har hört dåligt om Biltemas backar tidigare, men aldrig fått någon förklaring till vad som skulle vara dåligt med dem. Visst kan man väl få tag på ett måndagsex men det låter inte troligt att Biltemas backar per definition inte skulle fungera, då skulle de ju aldrig kunna säljas.
Byt till original-backar så kommer det att funka! Hade själv samma problem då jag monterade Biltemas backar... Efter att inhandlat och monterat original backar...kan jag till och med göra handbromsvändningar på torr asfalt! :-DD

Re: Handbromsmysterium 740 -89

Postat: ons 25 jun 2008, 11:06
av igelkottar
Jag skulle mera tro att du fått förlång wire

Re: Handbromsmysterium 740 -89

Postat: ons 25 jun 2008, 22:39
av Jocke S.
igelkottar skrev:Jag skulle mera tro att du fått förlång wire
Originalwiren är för lång för biltemas handbromsbackar! :lol:

Re: Handbromsmysterium 740 -89

Postat: tor 26 jun 2008, 03:05
av NickeGubben
Vad har du för problem.
jag kopierar in min fråga igen:
"Vad är ditt problem.
Broms bara på en sida eller dålig bromsverkan, handbromsspaken går för långt eller vad?"

Du har svetsat lite här o där.
Du kan aldrig få backarna att expandera mer än vad trummans diameter är, du får svetsa hur mycket du vill.
Du får styva upp med fjädrar men du får för det aldrig bromsbackarna att expandera mer än trummdiametern.
Du har provat justera viren!!
Varför inte justera på viren.

Har ingen betydelse vad du har köpt backarna.
Du skall montera allt riktig och sen justera viren till 3-4 hack på handbromsspaken.

Lätt som en plätt.

Re: Handbromsmysterium 740 -89

Postat: tor 26 jun 2008, 09:59
av NORDIC MAN
just biltemas backar är inge bra fick byta till orginal igen då broms verkan nästan ute blev på min :(