Sida 1 av 2
Köpråd V90 / 965
Postat: ons 20 feb 2008, 15:59
av rodman
Hej forumet!
Tänker skaffa mig en V90 eller sen 965 a´,ska vara med 3,0l motorn,och så mycket utrustning som möjligt,taklucka vanligt med läckage eller ? på bilder jag sett,på vänster sida om ratten sitter en grupp om 4 knappar,på nån var det en knapp och tre " blinda" vad har var och en för funktion om alla fyra finns,Vad ska jag kolla extra noga efter,så man inte känner sig lurad efteråt.
Tackar ett kunnigt forum på förhand.(det var väl smörigt)
mvh
rodman
Re: Köpråd V90 / 965
Postat: ons 20 feb 2008, 18:58
av I.H.P
Re: Köpråd V90 / 965
Postat: tor 21 feb 2008, 11:58
av Nybbe_gefle
saxat från ett annat forum skrev:Funderar du på att köpa en 960/965, S/V90 från 1995 & uppåt?
Här finns några punkter & lite bra att veta att gå igenom & titta på innan du slår till!
Chassi/transmission:
* Dessa bilar har ju rak sexa under huven=framtung! Kolla därför upp bussningar/dämpare i framvagnen
då dessa slits hårt. Att krängningshämmarstagen "klapprar" vid små gupp tex, är också en "klassiker"
Dock inte svåra att byta, ej heller dyra. Är bilen sänkt är det ett plus, då en sänksats kostar dyra pengar.
Räkna med minst 6-7 tusen oavsett pirat eller originalgrejer!
* Nivomater sitter på dom flesta bilarna, Fanns med i utrustningspaketen.
Dessa bör man kolla noga att dom är ok, då dom är svinigt dyra att Köpa nya, kostar ca 3000:- styck! Ett par steg för att kolla att dom är ok:kika på bilen när man ser den första gången, är dom dåliga brukar bilen ha hängrumpa. Titta på bilen bakifrån om den står snett tex. Åla in under bilen & kika så inte dämparna är fuktiga av olja. Bli inte förvånad när du tittar på dämparna, vissa modeller sitter "upp & ner"!
*växellådorna verkar vara rätt hållbara, har själv inte hört många som rasat en. Elfel på dessa kan dock vara rätt vanligt. Ett "standardfel" är att den orange pilen i instrumentpanelen blinkar & bilen känns seeeeg. lådan har då gått in i "limp home mode" & använder bara 3:e växeln. Oftast är det då smuts/oxid i kontaktstyckena på högersidan av lådan, dessa sitter i skitspruten från framhjulet och kan lätt rengöras vilket brukar hjälpa.
Motor.
*3 motoralternativ finns, 3,0 på 204HK, 3,0 på 180HK som kom -97 och ersatte 2,5:an på 170HK. Stora 3-litersmotorn finns enbart med automatlåda (finns säkert nån testbil men manuell som slunkit igenom) & 2,5:an & 180HK 3,0:an finns med automat & manuell som blev förstärkt -96. Ett vanligt fel på dessa är att vevhusventilationen sätter igen sig. Inte svårt eller dyrt att byta, men nödvändigt då motorn annars kan få för sig att börja skjuta ut packboxar på andra ställen. Flamfällan sitter på insugsslangen precis innan gasspjället. Ventillyftarna kan ha en förmåga att börja ticka på dessa motorer också, ingen livsfara, men irriterande... Renovera kan man göra själv men som allt annat till dessa modeller så kostar det en del! Kamrem är också nåt man bör kika på när den var bytt senast! går den av kostar det massor!! kontollera även att tomgången är ok, & att bilen svarar på gasen & inte tvekar.
Rost.*är sällsynt på dessa modeller, så det behöver man inte leta efter, dock har ju endel gått en bra bit, så dom "vanliga" ställena kan man ju kolla, såsom skärmkanter mm.
Trimma/styla.
Många vägar finns att gå här, men för att göra det enkelt så finns det inte mycket. Chip finns att få tag på, tex hos: http://www.sct-tuning.com/ Avgassystem, filter finns också att få tag på hos lite olika leverantörer. Styling finns att få tag på hos:http://www.spoilerkit.se/ Finns säkerligen på fler ställen.
Kostnader.* Ja, som sagt, Vissa saker är dyra till denna bilmodell. Men i det stora hela håller dom i mitt tycke bättre! Oftast köper man inte en sån här bil för att gasa vid rödljusen eller för att åka billigt, då dom varken är några raketer eller snåljåpar! Men söker du en bil med underbar komfort & som går i princip lika tyst som en modern större bil så är den perfekt!
Sen är det dom vanliga grejorna att kolla: första intrycket, prisvärd, luktar/drar läcker olja, mm mm.
Hoppas att detta kan vara till hjälp!
//David
Re: Köpråd V90 / 965
Postat: tor 21 feb 2008, 12:45
av rodman
Tack för den informationen. Angående nivåregleringen,är det luftkompressor som sköter höjning/sänkning,och om det då är normalt att den hänger med rumpan om bilen stått några timmar,för att sen höja sig närman startar motorn?
Re: Köpråd V90 / 965
Postat: tor 21 feb 2008, 14:34
av Nybbe_gefle
Nej det är inte luftkompressor utan en sluten enhet i själva dämparen. Rumpan ska inte hänga efter bara några timmar, då är nivåmaterna dåliga. Om rumpan är lite hängig så räcker det inte med att starta motorn utan man behöver köra en liten bit innan de vaknar till liv igen.
//David
Re: Köpråd V90 / 965
Postat: tor 21 feb 2008, 15:57
av rodman
Ok, då är det några som faller bort pga att dom ser hängiga ut,kamremmsbyte vad är det för intervall ? och vevhusventilationen är den åtgärdad på årsmodellerna 95 och framåt.
/ Hasse
Re: Köpråd V90 / 965
Postat: tor 21 feb 2008, 18:54
av Nybbe_gefle
Bytesintervallen beror på årsmodell men 91-93 har 4500mil, 94 har 7500mil och 95--> har 12000mil. Vad jag vet så sitter det samma vevhusventilation på alla årsmodellerna. Att den ser hängig ut i bak behöver inte innebära att man ska dra öronen åt sej, bilen kan ju ha stått ett tag. Säg att du har hittat ett exemplar du är sugen på så tycker jag att du ska ut och provköra den för att se om nivåmaterna kan väckas till liv igen. Är den fortfarande hängig efter 5-10km är det läge att antingen pruta (om man nu verkligen fastnade för just den bilen) eller se sej om efter en annan bil! Att byta nivåmatdämparna är inte speciellt svårt!
//David
Re: Köpråd V90 / 965
Postat: tor 21 feb 2008, 19:49
av rodman
Ja prutläge då om man får rätta känslan för övrigt :) ,Ang. vevhusventilationen så fattade jag att man bytte till en modifierad i stället för att rengöra den gamla.
Re: Köpråd V90 / 965
Postat: tis 12 jan 2010, 19:43
av bonnen
Har haft en V90 -98 sen 8 år tillbaka.Nu har den börjat att växla konstigt mellan 1-2-3 ibland.Jag har bytt givaren på lådan bara för att backljusen inte funkade.Trodde att det hängde ihop.Men icke.Sitter det en givare som har med det här att göra vid spaken i bilen?
Re: Köpråd V90 / 965
Postat: ons 13 jan 2010, 09:29
av crumpets
bonnen skrev:Har haft en V90 -98 sen 8 år tillbaka.Nu har den börjat att växla konstigt mellan 1-2-3 ibland.Jag har bytt givaren på lådan bara för att backljusen inte funkade.Trodde att det hängde ihop.Men icke.Sitter det en givare som har med det här att göra vid spaken i bilen?
Provat att spola lådan?