Sida 1 av 1

Fråga om Lambdasond.

Postat: tor 31 jan 2008, 21:32
av Snake_Plisken
Har ej själv bil men kör då och då en 740 GL med GLT kit 1990 eller 1991 årsmodell. min fråga är till er. När motorn är kall så går den hur bra som helst men så fort den blir varm så börjar den hacka, den liksom "dör" om man inte har tillräckligt varv på motorn. Felkoder säger "Adaptiv Lambdasond,för fet eller för mager blandning vid tomgång" Vad betyder Adaptiv i det här fallet? är det Lamdasonden som är trasig eller är det nått annat fel?

Re: Fråga om Lambdasond.

Postat: tor 31 jan 2008, 22:14
av Sparkz
Adapt = anpassa på engelska. Styrenheten lär sig att kompensera för små förändringar, slitage, mindre luftläckage osv. Men bara inom en viss gräns, kommer den utanför sitt område sätter den felkod.
Det är inte alls säkert att det är sonden, allt som kan påverka blandningsförhållandet är misstänkt. Tjuvluft, bränsletryck osv. Men det låter lite sond ändå när den går bra kall, sonden börjar inte fungera innan den har blivit varm.