Sida 1 av 1
volvo 740 katt
Postat: sön 30 dec 2007, 23:51
av kudden
Hej.kan verkligen bilen gå skit om katten är mer eller mindre tom?
motor 200k.
alla värden är bra och den har gått igenom besiktning.
inga felkoder finns men den hugger och hackar.
när den hackar som värst kan jag gasa upp den till 4000 varv med kopplingen nere och då går den bättre.alla tänddelar är bytt med originaldelar utom stiften som är equim..??
Re: volvo 740 katt
Postat: mån 31 dec 2007, 13:53
av Mattsvart
kudden skrev:Hej.kan verkligen bilen gå skit om katten är mer eller mindre tom?
motor 200k.
alla värden är bra och den har gått igenom besiktning.
inga felkoder finns men den hugger och hackar.
när den hackar som värst kan jag gasa upp den till 4000 varv med kopplingen nere och då går den bättre.alla tänddelar är bytt med originaldelar utom stiften som är equim..??
Nej nej!
740ins lambda sond mäter avgaserna innan katten (om inte din sond sitter bakom katten??) så jag skulle tro din lambda sond sjunger på sista versen.
Testa byt den
Min katalysator är rensad och den gick bara bättre.
MVH
Postat: mån 31 dec 2007, 14:39
av Sparkz
B200 är en förgasarmotor, ingen kat och ingen sond.
Knacka in ditt regnummer
här , tryck "Mer fordonsinformation" och klistra in relevant info här.
Prova att byta saker på måfå är en rätt dyr felsökningsmetod.
Postat: mån 31 dec 2007, 15:50
av kudden
det är en 230F.ursäkta

lamban var inte nedtryckt tillräckligt,men det gjorde ingen skillnad.kan inte katdelarna sätta sig i bakre burken?förresten är det hål i katten också.insprutsmunstyckerna läcker inte i alla fall.verkar vara tändningsfel kanske..men var.allt är ju bytt.det är en90:a.när det regnar blir det värre.pratade med en verkstad och han sa equim är skit.det måste vara original.tror inte så mycket på det.Hade loss kablarna till tänspolen och dom var rostiga.gjorde rent dom och nu gick den bra,men det var nog tillfälligt.tomgången pendlar mellan 800-1000 varv.upp och ner.
Postat: ons 02 jan 2008, 11:58
av rocketman
Vill bara nämna att nya eyquem inte funkade på min 745 B230F, fick sätta tillbaks originalstiften till slut för att få bort misständningarna. Mycket irriterande innan jag hittade det problemet. Kommer nu att köra NGK fortsättningsvis.
Postat: ons 02 jan 2008, 15:57
av igelkottar
Många 740 är känsliga på stiften, men den vi har kan man tydligen köra på vilka som helst. :D , ibland har man tur

:lol:
Postat: ons 02 jan 2008, 20:01
av kudden
pratade med en mekaniker idag.
han sa att den kan få för mycket bensin i och med jag har märkt att om man gasar upp den med kopplingen nere går den bättre igen ett tag och det kan bero på ett relä.fattar inte vad det kan vara för relä???det trodde jag LMM styrde.men den ger ju inga felmeddelanden.kanske kyvluft någonstans,men då borde den väl gå dåligt hela tiden??