Sida 1 av 1

Klurigt elproblem?!

Postat: mån 24 dec 2007, 12:31
av metica
Hej!

När jag och flickan åkte tillbara från min syster i Kristinehamn till Stockholm hände det något märkligt. Först blinkade lamporna på instrumentpanelen till några gånger (när jag växlade från fyran till femman), men detta problem försvann snabbt.

Efter en stund dog dock cd-spelaren, och direkt efter det slogs varvräknaren ut. När även tankmätaren visade halv tank trots att vi nyss tankat började vi ana oråd och stannande. Det skulle vi inte ha gjort, för bilen gick ej att starta efter det. :-(

Nu står hon i Köping och vi kör hyrd Toyota Corolla. Buhu!

Så, vad kan vara problemet? Generator-knas eller laddregulator (eller vad den heter?!)?

Någon som känner till en bra bilmek i Köping som har tid i mellandagarna? :-D

God jul på er!

Mvh /Peter

Postat: mån 24 dec 2007, 13:04
av #27
De känns som om generatorn ej laddar, sen om de är kolen som är slut eller något annat..

Postat: tis 25 dec 2007, 00:14
av metica
#27 skrev:De känns som om generatorn ej laddar, sen om de är kolen som är slut eller något annat..
Mm. Om man kollar runt angående symptomen så verkar det så.

Lite märkligt att man inte fått några signaler tidigare. Att det bara hände pang bom. :-(

Mvh /Peter

Postat: tis 25 dec 2007, 17:59
av igelkottar
Kolla så att det är bar kontakt till/från Batteriet och generatorn,
det kan vara klapp eller mycket ärg.

God fortsättning på Julen :D

Postat: tis 25 dec 2007, 19:37
av Nexus
metica skrev:
#27 skrev:De känns som om generatorn ej laddar, sen om de är kolen som är slut eller något annat..
Mm. Om man kollar runt angående symptomen så verkar det så.

Lite märkligt att man inte fått några signaler tidigare. Att det bara hände pang bom. :-(

Mvh /Peter
Generatorn paja på min brors SAAB 9-3ss -03:a 6000mil. Ny generator 6000 men tur det gick på vagnskadan.
men som tidigare har sagts kolla att kablarna är hela och bra kontakt. onödigt byta saker det ej är fel på. Lämna in och mät upp generatorn kostar ca 150 kr eller så kan man mäta den direkt på bilen.

Postat: tis 25 dec 2007, 20:17
av nattjobbarn
90% att det är generatorn.hade samma symtom på min fd saab.körd som vanligt,skille in och handla snabbt på macken.När jag kommer ut är bilen svårstartad som sjuton.åker 2 km till polarn med alla lampor mm fliprande som en julgran.kommer med nöd och näppe fram.byte kolen för en 200.hade aldrig några problem med ladningen efter det.

Jepp

Postat: tor 27 dec 2007, 16:17
av metica
Det var generatorn. 500 för beggad sådan plus 250 för laddregulator.

Tack för assistansen!

Postat: fre 28 dec 2007, 00:48
av apersson850
Jag har råkat ut för exakt samma problem en gång, nådens år 2000. Men då var det bara dålig kontakt i en kabelsko till batteriet.

Allt eftersom dog olika elektriska saker. Till sist stannande motorn också. Efter att ha lossat och åter satt dit kabelskorna gick den perfekt igen.