Sida 1 av 1

945 turbo

Postat: lör 27 okt 2007, 12:29
av mr mussel
har fortfarande poblem med min 945 Turbo, felet är att den inte har något vacum i insuget så den går inte alls på tomgång. men de går att köra på lite högre varv, och om man stänger av motorn så startar den inte på flera timmma, och har haft en hos en polare som har felsökt, och mätt upp allmotor el men inte hittat något fel alls! kan de vara så att de är styrboxen som är felet? någon som har haft något liknade problem?

Postat: lör 27 okt 2007, 12:44
av Fluffen
Felkoder, årsmodell, motor?

Postat: lör 27 okt 2007, 12:58
av Jocke S.
Styrboxarna inkluderar motorelen, så har din polare mätt all motorel så borde han även ha mätt styrboxarna. 8)

Postat: lör 27 okt 2007, 14:01
av Jocke S.
Inget vakum!? Hur är det med slangen? Är insuget rengjort så inte ventilnipplar etc. är igensatt?

Postat: lör 27 okt 2007, 14:08
av mr mussel
Jocke S. skrev:Styrboxarna inkluderar motorelen, så har din polare mätt all motorel så borde han även ha mätt styrboxarna. 8)
ja men de kan ju vara fel signal.. de är de ända han inte kunde mäta, och sen har jag gjort rent insuget och bytt insugningspackning och packningen till spjällhuset, alla vacum slangar är nya så de kan inte läcka någonstans

Postat: mån 29 okt 2007, 18:03
av mr mussel
kan felet ha något med styrboxen att göra... kanske skulle prova att byta den och se om de händer något..