Sida 1 av 1

lossa mätarhus 740 -91

Postat: lör 28 jul 2007, 09:04
av zixl
Japp jag har sökt och funnit att man ska stoppa in en mejsel i de små hålen och trycka sedan dra ut , MEN det går för böveln inte, min sitter som berget, den rör sig inte en mm. Ja, jag har den modellen, jag har inga skruvar under små plastlock utan jag har två hål i väggen ( :lol: ).

Finns det någon bra illustrerad guide på hur man gör på dessa, antar att det sitter massor av sådana på 940 serien?

Jag har glapp i min så att kontrollamporna inte lyser och rycker jag i kabelstammen som går upp till vänster så får jag dessa att lysa igen, men jag vill göra jobbet lite bättre.

Postat: lör 28 jul 2007, 09:58
av Jocke S.
Jag höll själv på som :twisted: med att trycka med allt jag hade till hands (just då)... Men hur jag än försökte, så fjädrade det bara lite innanför hålen! :???:

Inte förren jag tog två riktigt smala mejslar och pressade in bläcken i hålen ordentligt så fick jag bort ramen... :)

Postat: lör 28 jul 2007, 11:11
av zixl
TACK!!!! Det var det :evil: jag varit med om, nåja jag fick bort den nu.