Sida 1 av 1

Volvo 940 laddnings fel

Postat: mån 16 dec 2024, 22:19
av Detonerageneratorer
Hej har en 945 från -95 och den laddar dåligt bara 12v på tomgång och jag har bytt generator (ny)och testat med ett nytt batteri och batteri lampan lyser när man har på tändningen på andra läget man kan köra den och den går hur bra som helst i typ 4mil ungefär och sen efter det så börjar den å dö och hostar sig fram och så tar det slut ström i batteriet och så måste man ladda batteriet och så går det fint igen å köra men laddar bara 12v :-)

Re: Volvo 940 laddnings fel

Postat: tis 17 dec 2024, 17:43
av atteatte
Kolla spänningsfall i pluskabeln mellan generator och batteri samt jordkablarna, det ska gå en från generatorn till ett fäste på motorblocket, samt en mellan motorblocket och batteriet.
Om du mäter med en multimeter mellan plusterminalen på generatorn och pluspolen på batteriet med motorn igång ska du helst inte ha mer än 0,5v, ju mindre desto bättre. Samma gäller om du mäter mellan höljet på generatorn och minuspolen på batteriet.
Om du hittar spänningsfall och har tur är det bara putsa rent anslutningarna, men ofta på dessa gamla bilar är det crimparna på kabelskorna som blivit dåliga, och då är det enklaste att byta kabeln om det är lättåtkomligt, eller dubbla upp med en extra utöver befintlig.

Denna har jag ett par av på mina bilar, både för plus och minus :-)
https://www.biltema.se/bil---mc/fordons ... 2000049683