Sida 1 av 2
Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: tis 12 nov 2024, 16:07
av volvorullar
Kommit med kylan. Börjat som ett pysande ljud, låter lite som att det är runt mätarhuset eller i det området. Påverkas ej av varvtal. Ställer jag vredet till luftströmmens riktning mellan två lägen slutar det låta. Någon vakumslang? Någon som var med om liknande? Bilen har manuell AC (ingen ECC).
Ac varit ur funktion senaste 10 åren
Re: Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: tis 12 nov 2024, 16:13
av TioTusenKRBil
Låter som vakum till någon av klockorna under instrumentpanelen. Funkar alla lägen och så hade jag helt ärligt inte brytt mig då det är ett jäkla jobb att riva isär allt bara för att eventuellt inte fixa problemet. Antar att bilen har AC/ECC.
Re: Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: tis 12 nov 2024, 18:28
av Chris72
En klassiker, troligen en av de 3 vakuumbälgarna på vänstersidan som styr spjäll/luftfördelning som börjat läcka, mest troligt den dubbelverkande med dubbla slangar på.
Har själv bytt den o de andra på min vid samma ljud plus att min slutade blåsa i munstyckena på instrumentpanelen när man gasade o blåste på golvet istället.
Var ett jäkla pyssel o mycket tålamodsprövande att byta bälgarna, så tidigare råd om allt fungerar som det skall så är det enklast att leva med ljudet.
Dessutom är bälgarna utgågna sedan flera år hos Volvo som reservdelar
//Chris72
Re: Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: tis 12 nov 2024, 19:11
av volvorullar
Tack för snabba svar! Faktiskt inte testkört så noga gällande hur det blåser i kupén. Får kontrollera detta. Någon som har en bild på arbetet/bälgarna? Nyfiken på tillvägagångssättet. Är det lika bökigt som att byta värmeelement? Går det eventuellt att laga en trasig bälg?
Re: Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: tis 12 nov 2024, 19:46
av TioTusenKRBil
Det brukar vara kopplingen som är paj, och det går ju att spänna åt/tejpa/limma osv, men det är riktigt bökigt att hitta problemet, och risk finns att man har sönder något som faktiskt är ett "riktigt" problem när man håller på. Du måste skruva loss mittkonsoll, och plasten vid förarens fötter ungefär. Så halvägs till värmepaketet, fast utan att behöva dela på plasten som sitter ihoplimmad med butyl.
Re: Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: ons 13 nov 2024, 08:08
av volvorullar
Jag har inte haft plastpanelen på plats under mätarhuset på flera år. Antar det är dessa tre som är vakumklockorna? Med bilen igång och jag väldigt försiktigt ruckar på den närmst sätet så pyser det lite mer. Fläkten fungerar tillfredställande i alla lägen men vill veta vad jag eventuellt har framför mig. (Kommer inte plocka ner något innan fläktens funktioner slutar. ) Vilken koppling är det du menar?
Re: Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: ons 13 nov 2024, 10:01
av Chris72
Det brukar oftast (om det inte är själva slang-anslutningen som tidigare nämnts) vara den vakumbälgen med två slangar på den närmaste som du beskrev som ger sig först. Min var helt söndertrasad, fast det syntes inte förrän jag tagit bort den och när jag hade allt nere så bytte jag dom andra två med trots att de var hela. Är en del skruvande, men med rätt instruktioner gick det rätt hyfsat ändå.
På engelska, men där hittade jag en del bra info:
https://www.volvoclub.org.uk/faq/Heatin ... cement.htm
Volvos egna instruktioner;
https://www.volvoclub.org.uk/faq/OEMMan ... uumMtr.pdf
//Chris72
Re: Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: ons 13 nov 2024, 11:45
av bönan
Om man får låna tråden lite, finns det någonstans man kan köpa dessa? De har ju utgått från Volvo, men tänker om det kanske är någon annan tillverkare som har använt identiska vakuumklockor?
Läcker på min 960 och har som många andra bara "fotluft" vid pådrag.
Re: Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: ons 13 nov 2024, 13:21
av Chris72
Ja, jag hittade detta förut när jag letade:
The single-port vacuum bellows in Seven and Nines can be replaced by Delco Remy part number 15-71503. This can replace Volvo OE part numbers 9463044, 3522973, etc which are now all unobtanium.
The twin-port vacuum bellows is also known as Delco Remy part number 15-71438. This will replace OE part number 1388206 and a number of other numerals, which Mother Volvo had once assigned to these things before making the whole bleedin' lot disappear.
Själva klimatanläggningen är ju amerikansk made by Harrison, så vore logiskt att Volvo använt prylar från andra tillverkare.
Och googlar man vidare på de numren verkar det vara GM bilar 80-90 talet som använt samma och verkar finnas på ebay o lite flera ställen.
Hoppas detta kan hjälpa till lite.
//Chris72
Re: Pysande ljud från instrumentpanelen 945 -98
Postat: ons 13 nov 2024, 14:30
av volvorullar
Ett väldigt stort tack för all information!