Sida 1 av 1

Sänka Volvo 760 GLE Multilink MK1

Postat: ons 14 jun 2023, 17:28
av Schnaps
Hej! Jag har nämligen tänkt att göra min Volvo 760 lägre, men den har nivåmat stötdämpare.. Jag vill inte förstöra dem genom att kapa sönder fästena och flytta över till ett par andra stötdämpare så jag undrar om det finns ett kit som omvandlar från nivåmat till vanliga stötisar?? Eller om det kanske går att bygga ett eget fäste själv som använder sig av org. ''hållaren'' där nere.
MVH Felix

Re: Sänka Volvo 760 GLE Multilink MK1

Postat: tor 15 jun 2023, 18:22
av lennarte
Byt ut nivåmat till vanliga stötdämpare så blir den låg bak. Sedan får du kapa framfjädrana "lagom" så det matchar bak. Sedan har du förstört både komfort och väghållning, men den bli låg..... (obs ironi)
Lite sanning är det dock, men sök på nätet på coilovers, men det kostar och du förlorar definitivt i komfort vilket märks speciellt om du stora fälgar med låg profil på däcken.