Sida 1 av 1

Trasiglampa lampan lyser!

Postat: ons 11 apr 2007, 21:17
av swec
Tja.
har en 744a av 89 år model, inget extra utrustat såvitt jag vet har förvisso suttit en polisradio i den ( förra ägaren av polis ) dock så var många lampor i instrumentbrädan utdragna och jag har bytt de så att man vet så de funkar.
har någon lustig 2 pinskontakt vid kopplingspedalen och jag har haft borta kåpor för att hitta dens väg eller andra ände men ser inget och det är ett virrevarv av andra kablar där.

Dock så lyser den trasiga lampan hela tiden, eller inte jämt men om man har bara radion på så är den släckt och om man stänger av lyset när man har matorn igång.

Det finns inga defekta lampor på varken det ena eller andra, har även bytt misstänktalampor utanresultat
Dock så har jag 2 lampor i bakgrundbelsyningen till instrumentbrädan och lamporna bakom reglagen i mittkonsollen som är sönder, men det vill jag inte för hela min kropp få in mig på att den lampan ska börja lysa för att en bekvämlighetslampa inte funkar,

Jag ahr dragkrok och jag har funderat på om det kan vara kontakten där i som krånglar?
vad är lätast att hitta felet? koppla till ett släp o testa att kombinationer av lysen ?

eller en sak, bältesvarningen i passagerarsätet funkar inte men det bör väl inte gå på den lampan eller indikeras alls?

allså inga lampor sönder i bilen förutom några i bakgrundbelysningen i instrementbrädan.

Postat: tor 12 apr 2007, 21:59
av andreas88
hej.

ja du det där är inget vidare roligt. men jag kan säga såhär att bältesvarningslampan och lampor i instrumentet tänder inte lampan för trasig lampa, alltså varningen för trasig lampa kontrollerar inte dom två lamporna. och det där med släpvagnskontakten, jag tycker du ska kontrollera hur den ser ut inuti alltså ta loss gummitutan i bakkanten och kolla så att där är rent och om inte kanske byta kontakten. det bästa sättet är att koppla på en släpvagn så att du ser att allt fungerar, jag kan säga såhär att släpvagnskontakten brukar vara boven i dramat. sen kan du ju alltid kontrollera jordpunkter i motorrummet så att dessa ser bra ut..