Sida 1 av 1
Låset går inte rubba en halv mm med nyckel
Postat: mån 19 apr 2021, 16:21
av xAx
Hej,
Undrar om någon råkat ut för samma sak, nämligen konstigt problem med låset? Jag stoppar i nyckeln i låset, därefter kan jag inte vrida nyckeln varken åt höger eller vänster. Mekanismen bakom nyckelhålet känns som de mekaniska delarna är sammansvetsade. Kanns precis som att försöka öppna ett lås med fel nyckel. Det går inte rubba nyckeln en halv milimeter åt något håll. Någon som har en idé vad som är orsaken och vad som behöver göras. Tilläggas bör att bilen stått ute avställd och olåst sedan 2016. Inga problem på passagerarsidan.
Tacksam för tips.
Re: Låset går inte rubba en halv mm med nyckel
Postat: mån 19 apr 2021, 16:40
av sicnarf
Låset har rostat igen. Spruta rostlösare i låset, eller ännu bättre en låsolja. Vänta en dag och testa. Funkar inte det så gör om det och lirka försiktigt och använda ej våld
Re: Låset går inte rubba en halv mm med nyckel
Postat: mån 19 apr 2021, 16:48
av xAx
Tack för svar, sicnarf! Precis, hade jag använt lite mer kraft, då hade nyckeln garanterat gått av ... Ska genast iväg och köpa låsolja, så får jag hålla på tills det löser sig.
Re: Låset går inte rubba en halv mm med nyckel
Postat: mån 19 apr 2021, 17:00
av Lucif3r
Bara smörja, smörja smörja och smörja. Kör i nyckeln in och ut flera gånger och successivt försök vrida på den, upprepa så länge det behövs för att låset ska gå lätt.
Det här är ett klassiskt fel om det finns fjärrkontroll till bilen, folk använder uteslutande fjärrisen och totalt glömmer att motionera låscylindrarna - med ihopärgade cylindrar som resultat, så står dom där med lång näsa den dagen batteriet i fjärrisen slutar fungera X antal mil hemifrån

(samma fenomen händer givetvis på långtidsstående bilar också)
Re: Låset går inte rubba en halv mm med nyckel
Postat: tis 20 apr 2021, 12:58
av xAx
Efter att ha sprutat rostlösare och låsolja i mängd och omfattning till den grad att jag riskerar åtal för miljöbrott och lirkat nyckeln i låset med en småländsk oxes envishet, släppte det plötsligt och låset fungerar som en dröm. Tack för era råd. Misstänker att jag hade brutit av nyckeln om jag fortsatt med att våldföra mig på låset.
Re: Låset går inte rubba en halv mm med nyckel
Postat: tis 20 apr 2021, 13:57
av Lucif3r
Kanon, om bilen är tänkt att brukas så se till att motionera kolvarna regelbundet så det inte händer igen

Re: Låset går inte rubba en halv mm med nyckel
Postat: tis 20 apr 2021, 15:55
av sicnarf
Grattis! Du är envis som en riktig Zmålänning!

Re: Låset går inte rubba en halv mm med nyckel
Postat: tis 20 apr 2021, 18:42
av xAx
sicnarf skrev:Grattis! Du är envis som en riktig Zmålänning! 
Zå är det.