Sida 1 av 1

Bakrutespolning 745?

Postat: ons 04 nov 2020, 22:23
av Gammvolvon
Hej!
Är ägare sedan många år av en 745GLT -91. Har aldrig ens funderat över på om den har haft bakrutespolare förrän saltfascisterna på Trafikverket kom på att vi behöver saltkletet även här i VästJämtland... Nu är bakrutan varje dag täckt av en kladdig film som inte torkaren rår på. Fick höra av en 20-årig bilentusiast (givetvis! :-) ) att det sitter ett spolarmunstycke bakom/ under bakrutespoilern.
Har nu letat efter vart vattnet kommer dit och vart pumpen sitter, men ej lyckats hitta något. Svårt att felsöka då.. Min verkstadshandbok ger ingen ledtråd, mer än att kopplingsschemat säger att det ska finnas en pump någonstans.
Är det någon som kan upplysa mig om vart slangen går och vart motorn sitter, så vore jag tacksam.

Re: Bakrutespolning 745?

Postat: tor 05 nov 2020, 02:26
av Nexus
Jag skulle gissa på att pumpen sitter i behållaren framme under motorhuven?

Re: Bakrutespolning 745?

Postat: tor 05 nov 2020, 07:47
av lennarte
Pumpen till bakrutan är den som sitter närmast innerskärmen. Tar du bort luftfiltret så ser du. Ta bort slangen och prova, det kan vara något med slangen (Backventil, spolarmynstycke).

Re: Bakrutespolning 745?

Postat: tor 05 nov 2020, 12:38
av Lucif3r
Om bakrutespolningen inte varit använd på X antal år, och du dessutom har vinge, så är det även fullt möjligt att munstycket är totalt igensatt av skit.

Re: Bakrutespolning 745?

Postat: tor 05 nov 2020, 22:59
av bönan
Standardfel är att backventilen, som sitter i skuffen på höger sida, bakom lilla facket med verktyg i, är trasig. Enkel att byta och kostar inte många kronor.

Re: Bakrutespolning 745?

Postat: sön 08 nov 2020, 21:39
av Gammvolvon
Tack för råd och hjälp!
Bakom verktygsfacket är det inte öppet, måste nog bort med plastpanelen oxå för att leta backventilen. Nån som vet hur man lossar panelen utan att spräcka plasten?
Och hur tar jag loss munstycket? Lossa spoilern först och bända lös med mejsel?
Tänkte börja undersöka det enklaste..

Re: Bakrutespolning 745?

Postat: sön 08 nov 2020, 21:48
av Andreas12
Enklast är att börja bakifrån.
Lossa plastpanel i ovandel på luckan.
Lossa slangen o prova spruta, kommer det då blås munstycket från utsida och in med tryckluft.
Kommer det inget gå vidare o plocka sidopanelen o kolla filtret.
Munstycket sitter med hakar från insidan om jag minns rätt men att plocka av den är onödigt.

Re: Bakrutespolning 745?

Postat: mån 09 nov 2020, 08:27
av jesper13
de gånger jag haft strul med spolningen har det varit backventilen som fastnat. sitter som sagt bakom klädseln och precis under höger bakruta