Sida 1 av 1

oljetryckslampan 765 -90

Postat: ons 21 mar 2007, 20:06
av roberth_lindqvist@hotmail
Jag har problemet att oljetryckslampan lyser när motorn går under 1000varv, det finns inga missljud från motorn, man blir lite orolig för att oljetrycket är för lågt, är det någon som vet om det kan vara något annat fel än oljepumpen. Jag har bytt givaren men lampan lyser fortfarande.

Postat: mån 26 mar 2007, 03:56
av Arne
Om du har bytt olja och den är likadan så är det illavarslande. Det finns en till möjlighet och det finns en O-ring som håller ett oljerör på plats som brukar bli hård så att oljeröret antingen kommer ur läge eller att det passerar olja vid sidan om röret, då kan man förlora oljtrycket helt eller delvis. Detta hände en bekant till mig som har en Volvo 264 -76 års modell, konstruktionen är nog densamma på din motor.

Kamkedjorna

Postat: mån 02 apr 2007, 23:38
av otto84
Jag har läst i en Haynes reparationshandbok till 740, 760 att det är hydrauliska kamkedjespännare i V6:an. Om kedjorna blir för slitna kan en hydraulkolv ramla ur och orsaka förlust av oljetryck.