Sida 1 av 2

Växellåda vill inte driva

Postat: sön 26 apr 2020, 21:11
av Linuspers
Hej, kör då a-traktor o satte upp dubbla lådor idah, skulle ut o test köra när allt va klart, allt funka bra i kanske 200 meter sen så ville inte m40in (den bakre lådan) driva längre. Går att få i alla växlar men när jag försöker köra iväg så snurrar de ba från m47an (främre lådan) någon som vet felet på lådan? Kan de va att växel hoppat ur m40in? Väldigt tacksam för hjälp då a-traktorn stått uppe i 2 veckor nu pga massa andra problem med den och vill väldigt gärna få den att funka inom snar framtid. Som sagt tack i förhand

Re: Växellåda vill inte driva

Postat: sön 26 apr 2020, 21:17
av GLIZ
Linuspers skrev:Hej, kör då a-traktor o satte upp dubbla lådor idah, skulle ut o test köra när allt va klart, allt funka bra i kanske 200 meter sen så ville inte m40in (den bakre lådan) driva längre. Går att få i alla växlar men när jag försöker köra iväg så snurrar de ba från m47an (främre lådan) någon som vet felet på lådan? Kan de va att växel hoppat ur m40in? Väldigt tacksam för hjälp då a-traktorn stått uppe i 2 veckor nu pga massa andra problem med den och vill väldigt gärna få den att funka inom snar framtid. Som sagt tack i förhand
Som du är inne på så kan den bakre lådan ha lagt sig i neutralt läge. Helt enkelt att växeln har hoppat ur. Kolla det först.

Skickat från min SM-G970F via Tapatalk



Re: Växellåda vill inte driva

Postat: sön 26 apr 2020, 21:30
av Linuspers
Kan jag kolla det utan att plocka ner allt igen?

Re: Växellåda vill inte driva

Postat: sön 26 apr 2020, 21:49
av GLIZ
Linuspers skrev:Kan jag kolla det utan att plocka ner allt igen?
Det beror på hur du har gjort med växelspaken i den bakre lådan. Kommer du åt och kan lägga i växel utan att plocka ner.

Skickat från min SM-G970F via Tapatalk


Re: Växellåda vill inte driva

Postat: sön 26 apr 2020, 22:23
av Linuspers
Asså de ä ju ingen direkt växelspak till själva Bakre lådan utan den främre är ju liksom som driver växelspaken elle hur man säger, så vet inte om man kan komma åt o plocka av locket till bakrelådan o därifrån lägga i växel? Går det?

Re: Växellåda vill inte driva

Postat: sön 26 apr 2020, 22:43
av GLIZ
Linuspers skrev:Asså de ä ju ingen direkt växelspak till själva Bakre lådan utan den främre är ju liksom som driver växelspaken elle hur man säger, så vet inte om man kan komma åt o plocka av locket till bakrelådan o därifrån lägga i växel? Går det?
Tror det kan bli trångt. Ibland låter vissa en liten stump sticka upp ur bakre lådan för att kunna lägga i en annan växel typ hög/lågväxel. Gör locket med en tapp på som gör så att växeln inte kan hoppa ur annars får du plocka ner när den gör det.

Skickat från min SM-G970F via Tapatalk


Re: Växellåda vill inte driva

Postat: mån 27 apr 2020, 07:26
av Linuspers
Okej, då kommer en till fråga, når jag tatt ner den o skruvat av locket hur får jag den i växel?

Re: Växellåda vill inte driva

Postat: mån 27 apr 2020, 10:50
av GLIZ
Linuspers skrev:Okej, då kommer en till fråga, når jag tatt ner den o skruvat av locket hur får jag den i växel?
Med en växelspak. Tror det ska funka med en skruvmejsel också.

Skickat från min SM-G970F via Tapatalk


Re: Växellåda vill inte driva

Postat: mån 27 apr 2020, 14:00
av lennarte
Enligt reglerna ska det väl vara "spärrat", alltså låst i lägsta växeln för att vara godkänd vid besiktning. Och då kan ju inte en växel "hoppa ur".

Re: Växellåda vill inte driva

Postat: mån 27 apr 2020, 14:41
av GLIZ
lennarte skrev:Enligt reglerna ska det väl vara "spärrat", alltså låst i lägsta växeln för att vara godkänd vid besiktning. Och då kan ju inte en växel "hoppa ur".
Beror väll på hur man gjort spärren.

Skickat från min SM-G970F via Tapatalk