Sida 1 av 2
940. Var ska tempmätaren stå vid normal arbetstemperatur?
Postat: tis 27 feb 2007, 21:44
av Overlander
Min mätare ståt ca "kl 11" när den fått upp arbetstemperatur är det normalt? ska den inte stå "kl 12" dvs rakt upp. har reflekrat detta vid köer osv då motorn borde bli lite varmare men ikke.... detta gäller sommar som vinter.
Hur står era mätare vid normal temp under körning?
945 B230FB -92
MVH Lasse
Postat: tis 27 feb 2007, 22:24
av Sparkz
Den brukar väl stå ganska på mitten...
Antingen visar din lite fel eller så öppnar termostaten för tidigt.
Postat: tis 27 feb 2007, 23:00
av Overlander
Ska byta termostaten, har haft bilen sedan i somras så jag vet inte hur gammal den är.
Det kan ju vara den som spökar, men borde inte tempen komma upp till mitten även om termostaten är tidig, fast då lite långsammare nåja... jag köper en ny termostat först!
Tack för svaret :D
Lasse
Postat: tis 27 feb 2007, 23:55
av Sparkz
"Tidigt" var väl fel, "vid för låg temperatur" är vad jag menar. Då brukar tempen gå upp till normal när man står still och inte har fartvind.
Postat: lör 03 mar 2007, 02:03
av Tawoz
jag hade också detta problem på min bil. Men jag bytte termostat och tömde hela kylsystemet samt spolade ur hela systemet. då gick mätaren upp från "kl11" till "kl12" dessutom fick jag en betydligt bättre värme i kupèn. Ett litet tips bara..
MVH Niclas
Postat: tor 08 mar 2007, 23:27
av 740dala
Jag hade samma problem med min , böt bara termostat så fungerade det perfekt igen och det blev rätt temperatur.kostade 60 spänn på biltema så det är ju bara att du byter så ska du se att ditt problem är löst.
Postat: lör 10 mar 2007, 09:04
av Overlander
Får nog masa mig till Mekonomen och köpa mig en termostat
Tack för alla svar :D
MVH Lasse
Re: 940. Var ska tempmätaren stå vid normal arbetstemperatur?
Postat: tor 09 okt 2008, 12:06
av RobertHalmstad
En otroligt dum fråga kanske, men hur byter man termostat? Var sitter den? har samma problem som ovan..
Re: 940. Var ska tempmätaren stå vid normal arbetstemperatur?
Postat: tor 09 okt 2008, 13:03
av F_Klaesson
Frågar man inte så får man aldrig veta :mrgreen:
Termostaten sitter på toppen till höger där kylar slangen går in i motorn. Det sitter som ett lock med 2st 10or att skruva loss när du fått loss dessa så ser du termostaten.
Att notera den termostaten som finns på biltema är 87 graders vet inte riktigt om det är så petigt men på min 740 så ska det iaf vara 92 graders dom finns på mekonomen för en hundring. Se till att du får med en ny packning ochså. Grad antalet står på termostaten vet inte riktigt vad det är på din bil.
Edit: Fixade en bild med mina paint skills :mrgreen:


Re: 940. Var ska tempmätaren stå vid normal arbetstemperatur?
Postat: tor 09 okt 2008, 14:40
av RobertHalmstad
Tack för hjälpen, nu har jag bytt. Från 87 till 92 graders, jag har en 945 LTT (sambons bil). Men, det verkar som om det inte står rätt till ändå. Nu går förvisso mätarn upp till klockan 11 istället för inte alls, stundstals går den upp till mitten. Verkar vara glapp någonstans med andra ord. Är det tempgivare man ska kika på då, var sitter den/dom? Och är det klurigt att byta?