Sida 1 av 1
VOLVO 740 -89 Superproblem Varvtalet sjunker o bilen skjute!
Postat: ons 07 feb 2007, 22:04
av gottmoz
Har bytt motor i bilen o efter så har jag inte fått den att fungera symptom= Svårstartad som fan (startgas), den varvar bara 2000rpm sen dör den o skjuter, den varvade mer från början men börjar varva mindre o mindre innan den skjuter! Får diagnosen att motertemp givaren är trasig fast jag har bytt den! likaså med svänghjulsgivaren! + tempmätaren! Någon som vet vad det kan vara? Har bytt fördelare o rotor + tändspole! inget hjälper!
Postat: tor 08 feb 2007, 06:40
av Sparkz
Årsmodell på motorn du satt i nu? Tempgivaren skiljer mellan 88 och 89.
Postat: tor 08 feb 2007, 11:59
av jeja2000
Jag hade samma problem med en 740 GLE -87 efter bränslestopp!
Då var det luft i bränslefiltret! Jag hade en kompis till hjälp med att hålla igång bilen, sen skruvade jag loss översta slangen på bränslefiltret och släppte ut luften, sen gick den som den skulle igen!
Postat: fre 09 feb 2007, 18:30
av gottmoz
Har bytt till rätt motortempgivare men det funkar fortfarande inte, nu varvar bilenb bara 200rpm innan den dör o skjuter annars går den hur fint som helst!
Postat: lör 10 feb 2007, 10:15
av fribbe_740
kan vara väldigt många saker. kolla så att du är HELT säker på att du satt tillbaks allt rätt, antagligen ligger problemet där om du inte köpt en defekt motor