Sida 1 av 1

kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: lör 24 jun 2017, 19:38
av BlåVolvo
Hej,
När jag bromsar så kommer skrapljud, metalliskt verkligen, som om det vore grus på bromsskivorna. Efter tex trödljusinbromsning så skrapar ljudet när jag börjar köra också, men försvinner efter några sekunder. Är det något i bromsarna eller bromsskivorna som är slut/borta? Jag skruvade av höger hjulpar, eftersom det låter som att felet finns där, men såg inget med blotta ögat, men å andra sidan kan jag inget om bromsar o vet inte heller riktigt vad jag skall leta efter. Vad kan va fel?

Re: kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: lör 24 jun 2017, 20:15
av sicnarf
Kände du på bromsskivan både på insidan och utsidan med händerna? Eller kollade du ytan bara med ögonen?Ta loss bromsklossarna och se hur de ser ut. Kan vara nåt som fastnat där.

Re: kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: lör 24 jun 2017, 22:19
av frasse4
Låter som att klotsarna är slut. Om du lyfter av däcken ser du om det finns mycket mtrl kvar.

Re: kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: sön 25 jun 2017, 18:28
av sicnarf
Tog för givet att han hade kollat klotsarna och att de var ok.

Re: kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: sön 25 jun 2017, 19:55
av BlåVolvo
som sagt, vet inte vad jag skall leta efter. lossa bromsoken gör o kan jag inte, saknar verktyg o bra plats att mecka på, vågar inte bli stående. Bromsskivorna ser bra ut. Lutar åt att jag lämnar in bilen, men ville skulle här lite innan om vad som kan va fel.

Re: kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: sön 25 jun 2017, 20:05
av White
Jag tror också klotsarna är slut! Byta bromsar på en 7/900 är busenkelt.

Re: kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: sön 25 jun 2017, 20:28
av sicnarf
Du kan lysa med bra ficklampa på klotsarna för att se om de är slut eller inte.

Re: kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: lör 01 jul 2017, 12:45
av BlåVolvo
Tack för svar.

Kollade lite filmer på yourtube(hade faktiskt noll koll på bromsar innan) och gick sedan ner till bilen igen o skruvade av höger fram, där jag tror ljudet kommer ifrån. Bromsskivan har ganska kraftiga spårbildningar i sig (upptill utisdan, nedtill insidan) Bromsbeläggen ser tjocka ut, men kanske gjort sitt ändå(?) Bromsbackarna kan ju va slut, o för att se detta måste jag ta loss bromsskivan vilket jag inte gjorde. Jag har som sagt inget bra ställe att mecka på så jag kommer lämna in bilen, även om det är enkelt fixa själv. Frågan är kanske om bromsskivorna skall svarvas jämna(som min granne har gjort/lämna in) eller om det blir o köpa nya skivor. Bilen skall nog skrotas inom ett år, alt säljas billigt.

Re: kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: lör 01 jul 2017, 13:45
av sicnarf
Billigare till din bil att köpa beg på skroten el nya på Biltema.

Re: kRAFTIG SKRAPLJUD VID BROMSNING

Postat: lör 01 jul 2017, 19:35
av rid54
Låter som utslitna belägg, det är i alla fall den mest sannolika skälet till oljud av beskrivet slag. Det är inte dyrt eller komplicerat att byta beläggen om bromsoken är i hyfsat skick. Att skivorna har spår är inte en dödsdom, låt dem vara om du inte ska satsa på bilen, men be en verkstad byta belägg. Du får väl ge verkstaden instruktioner om hur de ska göra om de hittar ett dåligt ok.