Sida 1 av 1

Kupéfläkt startar i stängd, släckt och låst 960

Postat: mån 01 maj 2017, 22:22
av Victus
Sånt här spex har jag inte varit med om sedan jag körde Alfa Romeo. Caset ifråga (har hänt två ggr):

965 -97 med ECC. Bil står på gårdsplan. Allt avstängt, nyckeln ligger och sover i hallen. Kan vara ca en timme eller två sedan jag körde bilen.

Kupéfläkten brakar igång på full fart. Jag låser upp, sätter mig i bilen och rattar vilt på ECC-panelen men den reagerar inte alls förrän jag slår på tändningen, DÅ stannar fläkten (ja, om den inte står i läge 1-5 såklart). Testade att rycka säkringen till ECC men det bet inte heller.

Någon som varit med om liknande och har bra tips på åtgärd? Jag gissar att styrenheten är kass men man vet ju aldrig. Alternativ någon felkoppling någonstans, tidigare ägare har pulat in nån sorts Star Trek -stereo i bilen (men jag tänker att sådana problem borde finnas hela tiden).

..tidigare ägare har också bytt batteri, gissar att han aldrig hörde fläkten starta av sig själv :mrgreen:

Re: Kupéfläkt startar i stängd, släckt och låst 960

Postat: tis 02 maj 2017, 07:45
av lennarte
Har dålig koll på 960 och ECC, men jag vet du kan "ta ut" felkoder genom att det blinkar i AC on/off knappen. Här är en länk till, både beskrivning av systemet och hur du kan "ta ut" felkoder, kolla under rubriken SELF-DIAGNOSTIC SYSTEM
http://caunter.ca/volvo960/xg14802.pdf
Denna länk finns även här tillsammans med lite "diskussion" om ECC.
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... felkod+ecc
Enligt elschemat så styrs fläkten genom "ECC Power Unit" så något fel där kan ju misstänkas eller kanske troligare, någon givare (solgivaren, kanske). Den och innertemperatur givarna brukar vara "uppe till diskussion"
Detta är till -94 års modell, kan ju skilja mellan -94 och -97 års modeller också.

Re: Kupéfläkt startar i stängd, släckt och låst 960

Postat: tis 02 maj 2017, 17:41
av sicnarf
Är inte detta en funktion som går igång automatiskt för att reglera fukten i kupen? Har hört detta någongång.

Re: Kupéfläkt startar i stängd, släckt och låst 960

Postat: tis 02 maj 2017, 20:03
av Victus
lennarte skrev:Har dålig koll på 960 och ECC, [...].
Tack för tipsen, även om det (nog) verkar löst nu! Bra läsning inför framtiden i vilket fall :D
sicnarf skrev:Är inte detta en funktion som går igång automatiskt för att reglera fukten i kupen? Har hört detta någongång.
Tror du har rätt. Googlade lite till och hittade en del info, iofs om nyare bilar men även en gammal 960 verkar ha denna feature. Stod inget i instruktionsboken, dock. Lurpassade på bilen efter senaste körning och efter ca 50 min gick fläkten igång, den stannade efter ca 7 min igen. Det verkar vara en funktion som det strulat med, dock. Bilar som kört fläkten till batteriet dör osv.

Nuförtiden tror jag det är avskaffat (?), har aldrig hört V60:n (2015) eller S80:n (2011) jag har köra kupéfläkten på detta vis.

Re: Kupéfläkt startar i stängd, släckt och låst 960

Postat: ons 03 maj 2017, 19:12
av sicnarf
Sådär ja!

Re: Kupéfläkt startar i stängd, släckt och låst 960

Postat: tor 04 maj 2017, 06:41
av svergie2
XC60 MY14 gör det när man låser upp bilen ibland och slutar så fort man öppnar dörren, så avskaffat är det inte. :)

Skickat från min ONEPLUS A3003 via Tapatalk

Re: Kupéfläkt startar i stängd, släckt och låst 960

Postat: tor 04 maj 2017, 23:20
av SA4AQS
Detta är en extra funktion man kunde få. Iden med detta är att en stund efter att man har använt A/C:n och stängt av bilen så ska fukten i förångaren blåsas/torkas ut så att inte det ska börja lukta illa, om A/C kompressorn har gått längre än 4 minuter så startar den fläkten på högsta fart ca 50 minuter efter avslag i ca 5 minuter.

http://manualzz.com/doc/6363187/ac-afte ... g-diagrams

Re: Kupéfläkt startar i stängd, släckt och låst 960

Postat: fre 05 maj 2017, 07:45
av Victus
SA4AQS skrev:Detta är en extra funktion man kunde få. Iden med detta är att en stund efter att man har använt A/C:n och stängt av bilen så ska fukten i förångaren blåsas/torkas ut så att inte det ska börja lukta illa, om A/C kompressorn har gått längre än 4 minuter så startar den fläkten på högsta fart ca 50 minuter efter avslag i ca 5 minuter.

http://manualzz.com/doc/6363187/ac-afte ... g-diagrams
Ahh, intressant! Det var alltså ett kit med prylar för att få till det där? Trodde att det låg kodat i styrenheten. Tack för länken, bra att ha-info den dagen man måste felsöka :)