Sida 1 av 1

Ingen bromsverkan bak volvo 945

Postat: tis 28 jul 2015, 21:03
av volvoracer96
Tjena jag blir snart tokig på bilen. Mitt problem är att efter jag bytt bromsok bak så får jag ingen bromsverkan. Eller ja lite bromsar det men låser inte bakhjulen på grus. Har luftat luftat och luftat och det kommer ingen luft någonstans. Tog även bort den där saken som fördelar bromsvätskan och bytt ut den. Men det hjälpte inte heller. Har hört att det pyser när jag trycker ner bromspedalen. Kan det kanske vara bromsservon som är dålig?
Så nu är min fråga om någon vet vad det kan vara?
Funderar också på om man kanske ska prova att trycka det bakvägen?

Tacksam för hjälp då jag snart kör bilen på skroten.

Re: Ingen bromsverkan bak volvo 945

Postat: ons 29 jul 2015, 09:35
av lennarte
På bilar utan ABS sitter det bromskraftbegränsare (2 st) till bakhjulen för att hjulen inte ska låsa sig före framhjulen. Om du kollar med någon bilprovning kan dom säkert hjälpa dig att prova om det fungerar tillräckligt innan besiktning. I alla fall kan man göra så på "min" bilprovning.

Mvh
Lennart

Re: Ingen bromsverkan bak volvo 945

Postat: ons 29 jul 2015, 11:05
av White
Kanske dum fråga, men du har inte fått något fett eller olja på belägg eller skivor? Annars är väl bromsreduceringsventilen starkt
misstänkt.