Sida 1 av 1

Volvo 740 87 b230f startar ej

Postat: lör 11 jul 2015, 19:56
av GabbeHegled
hej! är ny på dessa bilar,, Igår va ja å polaren iväg å impulsköpte en 740 för att ha som lekbil, den startade och det gick att köra, dog senare på kvällen.
har nu bytt rotor, fördelare (bättre beg i fint skick) och tändkablar då dessa va i sämre skick. och nu startade den men tappade ork efter ca 2min, dog, vred på nyckeln å den blårök, blåst topplockspackningen kanske? alla svar och förslag välkomnas med varm hand!
MVH

Re: Volvo 740 87 b230f startar ej

Postat: tis 14 jul 2015, 12:29
av GabbeHegled
har montera av toppen och korsmätt mätt men den va rak, på med toppen igen tillsammans med ny packning samt klet, nytt soppapumps relä, händer fortfarande ingenting? ingen ström till pumparna kanske?

Re: Volvo 740 87 b230f startar ej

Postat: tis 14 jul 2015, 12:42
av White
Kan inte vara kamremmen som kuggat över?

Re: Volvo 740 87 b230f startar ej

Postat: tis 14 jul 2015, 22:51
av GabbeHegled
White skrev:Kan inte vara kamremmen som kuggat över?

Nej,

Idag har jag monterat en extern soppa pump så nu VET jag att soppan kommer fram, så de är antagligen så att spridarna inte öppnar, vad beror detta på? finns de något motstånd som brunnit upp/tagit skada eller något relä som farit?
MVH!

Re: Volvo 740 87 b230f startar ej

Postat: ons 22 jul 2015, 08:25
av BenneBanan
finns ett relä på expansionskärlet alltså där du fyller på kylarvätska
Det relääet är till spridare kallas för spridarelä

Re: Volvo 740 87 b230f startar ej

Postat: ons 22 jul 2015, 09:34
av lennarte
Om Hallgivaren i fördelaren inte fungerar blir det varken gnista eller bensin till motorn. Boxarna måste ha signal att motorn "rör sig" innan det blir Ok att "släppa fram" bensin och gnista. Om det finns det ena eller andra så funkar den (samma funktion som vevaxelgivaren på senare modeller). Du har kopplat in en extern pump, har du kopplat den via bränslerelät?? Har du kopplat den "utanför systemer" betyder det inte att systemet fungerar, bara att bensin kommer fram. Har du kopplat det via bränslerelät, då funkar Hallgivaren. Kolla då om det finns gnista, och kolla då även på relät på expansionskärlet. Det kan bli ganska många jordfel på dessa bilar, kolla på och gör ren på jordställena på innerskärmarna båda sidor bakom strålkastarna. Höger sida för spridarrelät och vänster sida för tändmodulen. Kolla även på skruvarna till railsen på insugningsröret, där jordas givarna som ger signal till boxen.

Mvh
Lennart