Sida 1 av 1

Bromsproblem

Postat: sön 28 dec 2014, 09:51
av Frena
Hej,

Nu gäller detta inte en specifik Volvomodell utan en Superseven jag håller på att bygga. Dock är det så att bromssystemet är från Volvo, så jag hoppas på lite assistans ändå.
Köpte bygget påbörjat så har inte 100 koll på allt och framför allt, jag är skrivbordsprodukt i grund och botten, men skam den som ger sig. Det skall gå! Har åtminstone klarat av första byggbesiktningen.

Nåväl, skulle köra bilen för första gången för någon vecka sedan. Upptäckte då att bromskolvarna inte går helt tillbaka. De ligger an mot beläggen och hjulen blir trögrullade. Pedalen blir också väldigt stum, den rör sig inte mer än någon millimeter.

Det är nya OK, skivor och belägg. Bromsslangar och bromsrör är nya. Huvudbromscylindern är begagnad.
Cylindern är följande, är den från 740 eller 940?

Bild

Hade lite problem när jag luftade systemet, men efter att jag trycksatte vätskebehållaren så gick det fint.

Vad kan problemet vara? Jag har känt efter så att backventilen till bromsservon sitter på rätt håll, slangarna till servon är hela och nya. Kopplar man loss slangen och känner med tummen så sugs den fast, så det verkar funka. Servon är från en Nissan Micra.
Bromspedalen har fritt spel både fram och tillbaka, så det är inte något problem.

Kan det vara så att huvudbromscylindern är kass? Läste någonstans att det finns en backventil i huvudbromscylindern och denna kan vara kass.
Kan det finnas luft kvar i systemet?

Tips, tankar och idéer mottages gärna!

Re: Bromsproblem

Postat: sön 28 dec 2014, 10:35
av ingesjo
Hej har själv en S7a
Kan det vara så att kolven (kolvarna) i huvudcylindern inte går tillbaka som den ska?
Kan hända exempelvis om spelet på "tryckstången" in i huvudcylindern är för litet.

Re: Bromsproblem

Postat: sön 28 dec 2014, 10:48
av Frena
ingesjo skrev:Hej har själv en S7a
Kan det vara så att kolven (kolvarna) i huvudcylindern inte går tillbaka som den ska?
Kan hända exempelvis om spelet på "tryckstången" in i huvudcylindern är för litet.
Hej,

Det kan vara så! Läste precis ett inlägg om att Micrans servo passar mot Volvo cylinder OM man filar/kortar lite på tryckstången som kommer från servot.
Låter som jag skall testa detta!

Förresten, vad har du för Sjua?

Re: Bromsproblem

Postat: mån 05 jan 2015, 19:21
av Frena
Har testat idag - det var tryckstången från servon som var för lång! Kapat denna och det funkade!