Sida 1 av 1

bästa åtgärd vid klarlackssläpp? övriga lack/bilplåts frågor

Postat: mån 17 nov 2014, 14:47
av volvo142traktor
jag har köpt mig en fin mörkblå 940-94. det som är lite tråkigt utvändigt är:

1. framskärm vänster har stor yta som är "bubblig" alltså en minst lika stor yta under lacken är rostig. jag är inte så bekymrad över detta. är lite sugen på att åka förbi returbilen och kolla om man kan hitta en kanske till och med i samma färg hade ju vart underbart, annars jaga rätt på en på nå vis med köpes annons eller dylikt.

2. framskärm höger har ett område strax under lilla blinkersen vilket jag tror ska gå och rädda (ser inte ut som det har ätit allt för mycket)

3. några små ställen som har ytrost p.g.a. stenskott och liknande.

4. större områden på tak och bagagelucka har klarlackssläpp...

vad är det "bästa" att åtgärda detta med? hur bra håller det om man skulle våtslipa av klarlacken där det släppt och sen "lappa" med klarlack på burk? är det inlämning av grejerna som gäller?

Re: bästa åtgärd vid klarlackssläpp? övriga lack/bilplåts frågor

Postat: mån 17 nov 2014, 15:57
av S6024t
du kan aldrig få till det bra med klarlackssläpp bara att "lägga i" ny klarlack,bara att börja om från början...

Re: bästa åtgärd vid klarlackssläpp? övriga lack/bilplåts frågor

Postat: tis 18 nov 2014, 14:54
av volvo142traktor
okej, ja det va det jag tänkte...
hm, jag har ingen utrustning, plats eller kunskap för att kunna lägga klarlack själv så då får det antingen va eller så får man väll höra runt lite vilka som kan ge bäst pris för att lämna iväg. :)