Sida 1 av 2
Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: ons 10 sep 2014, 15:56
av Busaman
Har en 744 -90 med demonterbar dragkrok.
Fick återbesiktning på dragkroken då glapp uppstått. Den tidigare ägaren hade haft mc-ställning för sin crosshoj, så slitage har uppstått då hojen vickat från sida till sida. Ställningen balanserar ju på kroken, så sprinten har ju fått tagit upp dessa krafter. Det är en Brink-krok, tillverkad av VBG, men det står Volvo på brickan.
Jag frågade på BP om jag kunde svetsa fast kroken, och det skulle gå bra om tillverkaren kan visa på instruktion på hur svetsen ska läggas, och att man sedan svetsar enligt instruktion. Försökte ringa VBG men fick istället numret till Thule, som inte visste vad jag pratade om, ( Rockie?). Så vad göra? Någon som vet om vem vilka man ska kontakta?
Re: Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: ons 10 sep 2014, 16:23
av Perra83
Skruva på ett fast drag istället!
Re: Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: ons 10 sep 2014, 17:41
av White
Går det inte att beställa en ny sprint? Alternativt tillverka en själv?
Re: Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: ons 10 sep 2014, 19:50
av Rådlös
Thule äger numera VBG. Förmodligen träffade du på fel person?
Re: Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: ons 10 sep 2014, 20:44
av päpplet
Det ser alltså inte ut som mitt drag? Jag har ett VBG drag på min 740 och där ska man skruva på en ratt för att spänna fast kroken så den inte glappar. Brukar krävas en rörtång för att ta lös mitt drag :)
Re: Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: tor 11 sep 2014, 07:17
av lennarte
"Dom" är lite "kinkiga" på Bilprovningen. Det får inte glappa, men det får heller inte sitta fast. Förmodar att det krävs en Reg. besiktning om det svetsas fast. Det krävs ju om man kapar av det, kanske även om du byter det mot ett fast drag.
Mvh
Lennart
Re: Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: tor 11 sep 2014, 18:33
av S6024t
tvivlar på att du överhuvudtaget får svetsa i draget,,,klart,syns det inte såååå
Re: Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: fre 12 sep 2014, 20:36
av triumph00
Ett litet sidospår, men kan vara bra att veta när det gäller dragkrok
Transportstyrelsen har ändrat reglerna beträffande dragkrok från 1 september 2013.
För att slippa göra en registreringsbesiktning så gäller följande:
Bilen måste vara EU-typgodkänd
Det måste finnas släpvagnsvikt i tekniska data
Draget som monteras måste vara EU-typgodkänt
Re: Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: fre 12 sep 2014, 21:44
av dalle76
Ett par körnslag eller svetsloppor på rätt ställe så att glappet inte märks är inte fel.
Så hade jag gjort
Re: Nedslag på demonterbar dragkrok!
Postat: fre 12 sep 2014, 21:48
av lennarte
Om jag fattat rätt gäller dom nya reglerna montering av dragkrok. Demontering utan reg.besiktning får ske endast om det inte står något om dragkrok i pappren???? Sedan gäller det en typgodkänd personbil eller lätt lastbil, som får en typgodkänd kopplingsanordning eftermonterad
Alla bilar som är sålda efter årsskiftet 97/98 är typgodkända. En del är godkända redan från -93 års modell, men innan dess får man inte montera ett drag utan reg. besiktning
Mvh
Lennart