Sida 1 av 3
startar inte
Postat: fre 15 aug 2014, 21:21
av wolf_lover
745 gl -90 vrider på nyckeln och den går inte igång men det låter som om det kommer ifrån startmotorn tick tick tick tick men inget mer,provade att rulla igång den och det gick utan vidare
Re: startar inte
Postat: lör 16 aug 2014, 03:37
av gnestakalle
Har du kollat batteriet? Kan vara att startmotorn gett upp.
Mvh GK
Re: startar inte
Postat: sön 24 aug 2014, 17:46
av wolf_lover
nu har det varit en och mätt batteriet och det var det inget fel på, men nu när jag vrider på nyckeln så händer ingenting inte ens lamporna på instrumentpanelen lyser
Re: startar inte
Postat: mån 25 aug 2014, 03:10
av gnestakalle
Kan även vara fel på tändningslåset.
Mvh GK
Re: startar inte
Postat: mån 25 aug 2014, 03:25
av wolf_lover
hur kan jag på bästa sätt kolla om det är nåt fel på tändningslåset
Re: startar inte
Postat: mån 25 aug 2014, 07:08
av gnestakalle
wolf_lover skrev:hur kan jag på bästa sätt kolla om det är nåt fel på tändningslåset
Då får man ta en multimeter och se vad som händer eller inte händer när man vrider på nyckeln till tändläge respektive startläge.
När du vrider nyckeln till tändläge, lyser då några lampor på instrumentet? Har du kontrollerat jordkabeln mellan batteri och motor samt den lilla som går mellan toppen och övre torpedväggen. Prova att sätta en startkabel mellan batteriets minuspol och ett bra ställe på motorn, en lyftögla brukar vara bra.
Mvh GK
Re: startar inte
Postat: mån 25 aug 2014, 07:28
av lennarte
wolf_lover skrev:nu har det varit en och mätt batteriet och det var det inget fel på
Även om batteriet är Ok hjälper inte det om inte strömmen kommer fram. Det du beskriver är typiskt för dålig kontakt på batteriet. Börja med att låssa på kabelskorna och gör rent polerna på batteriet. Även kabelskorna e.v byta dom mot nya. Kolla speciellt den (dom) klenare kablarna som går till + plinten vid bränsleboxen (sitter vid skruven på batterikabelskon). Det går vidare till tänd.låset sedan. Kolla även att batterikabeln sitter fast på startmotorn. Kolla på minuskabeln, den ska sitta fast ordentligt både på motorn och i karossen. På min 745-a var det just dom klena kablarna på batterikabelskon som "ställde till det". Jag märkte det när jag kollade strömmen i cigg.uttaget när jag flyttade "matningen" från "tändningen" till batteri +. Det gjorde över 1V att göra rent och spänna fast + kabelskon ordentligt.
Mvh
Lennart
Re: startar inte
Postat: fre 29 aug 2014, 22:21
av wolf_lover
Hur kan jag kolla på ett bra sätt om startmotorn funkar eller inte
Re: startar inte
Postat: fre 29 aug 2014, 23:29
av roh66
Hej Wolf_lover!
Du tar en liten skruvmejsel lägger den mellan plus (stora röda kabeln) på startmotorn till lilla kabeln på solenoiden.
Lilla kabeln har en plast hylsa (isolering) dra ut den en bit så du får kontakt. Med nyckeln i tändläge (lamporna lyser i
instrumentpanelen) så startar motorn. Nyckel i 0 läge bara startmotor som snurrar.
OBS!! AKTA SÅ DU INTE FASTNAR I RÖRLIGA DELAR NÄR DU GÖR DETTA. KORTSLUTA INTE MOT JORD.
Är du det minsta osäker på hur du ska göra. Skippa det.
Mvh.R.
Re: startar inte
Postat: lör 30 aug 2014, 11:21
av wolf_lover
Så om jag lägger dit skruvmejslen och ingen nyckel i ska man höra startmotorn då,
ska man lägga skruvmejslen där bara eller kan man hålla den där