Sida 1 av 1
Mortorlampan i 740 -89
Postat: tis 12 sep 2006, 17:29
av SMEN
Motorlampan började lysa idag mitt lamba värde är högt och gick sönder vid aldeles fel tidpunkt på besikningen jag har lamba värde 1.08, men hur får jag ner det, jag provade att dra kontakten till luftmassemätare då dog bilen så den förutsätter jag att den funkar, jag har ingen läcka på avgasröret den rycker när den går och gick fruktansvärt ryckigt när det hände. snälla hjälp mig någon alla andra värden är helt perfekta vet inte hur det med felkoderna funkar men ni är så himla duktiga alla så ni kanske kan lotsa mig.
Postat: tis 12 sep 2006, 17:34
av Addekarlsson
Läs i den klistrade tråden om felkoder, följ steg för steg, så ska du se att du lyckas läsa ut felkoderna. Det är itne alls svårt. :D
Skriv sen vilka felkoder du får i vilket uttag, så ska det nog kanske ordna sig med förslag. :D
De tär alltså uttag 2 och 6 du ska inrikta dig på i detta fallet. Vet inte om du har stift i fler än dom heller....
Mvh/ Adde
Postat: tis 12 sep 2006, 18:05
av SMEN
Jag har precis varit ute och gjort testet och fick felkod 1-2-1 och om jag fattar rätt skall det vara luft massemätaren, jag ringde till en verkstad och då var det väldigt jobbigt och kosta många tusenlappar bara för felsökning , men han sa att lamba lampan återställer sig när felet är lagat stämmer det
Postat: tis 12 sep 2006, 18:28
av Addekarlsson
Näe, man måste radera felkoder manuellt, alternativt ta loss ena batteripolen en stund. Lättar man en pol i 3 timmar, så är felkoderna garanterat borta.
Innan du börja byta en massa grejjer, kolla så det inte är glappkontakt till lmm bara... Sen kan dessa felkoder bero på så mycket annat oxå.
Sök här på forumet, så tror jag det finns tips och förslag på åtgärd vad gäller din felkod.
MVh/ Adde
Postat: tis 12 sep 2006, 18:44
av Rirojej
Kan va lambdan som har lagt av med