Sida 1 av 1

740 16V Startar inte varm

Postat: sön 06 apr 2014, 21:02
av findus89
Har en 740 16V som inte startar varm. Har bytt vevaxelgivare,bränslerelä,tändstift,provat tändning och bytt pump och filter. Men ger man bilen start gas varm så startar den och går som vanligt. Har hatt den på verkstad men ingen hittar något fel

Så har någon ett råd??
Någon som vet vad pumpen ska ge för bränsletryck??
Kan en spridare kärva??

Re: 740 16V Startar inte varm

Postat: sön 06 apr 2014, 21:13
av Rådlös
Njaaa... Även om en spridare skulle kärva så går motorn på tre cylindrar. Och kan helt säkert starta på tre cylindrar också.
Har du kollat tempgivaren? (Den till styrdatorn) Om den ger fel värde till styrdatorn så blir ju inte blandningsförhållandet luft/bränsle det rätta. Använder du startgas så blir det en sorts "konstgjord" luft/bränsleblandning, och motorn kan under vissa omständigheter godta det och starta.
Detta är bara en hypotes från min sida. Det finns säkert hundratals andra felorsaker, så du får gå igenom allt du kommer på. Har du diagnostikbox? Vad säger den i så fall?

Re: 740 16V Startar inte varm

Postat: sön 06 apr 2014, 21:24
av findus89
diagnostikbox säger inget om något fel alls tyvärr så det hjälper inte :/
ja det är väl bara att prova det med. Men den är bytt för 2,500 mil sedan motorn var ur bilen

Re: 740 16V Startar inte varm

Postat: sön 06 apr 2014, 21:42
av Zeus
99% säker på att det är spridarreläet som felar för dig. När du kör startmotorn så blir där ett sånt stor spänningsfall att om reläet inte är 100%-igt så kan det hända att det krånglar. Kör du med startgasen så startar den och när du då släpper startmotorn så är bilen igång. Antar att den går att rulla igång också?

Har du AC på bilen så är reläet samma och går att byta rakt av (Båda sitter på expansionskärlet).

Re: 740 16V Startar inte varm

Postat: sön 06 apr 2014, 21:53
av findus89
Har inte AC men värt att prova det med :) testar i morgon får vi se om det funkar

Re: 740 16V Startar inte varm

Postat: ons 09 apr 2014, 10:50
av Zeus
findus89 skrev:Har inte AC men värt att prova det med :) testar i morgon får vi se om det funkar
hur gick det?