Sida 1 av 2
Hur är automatlådan till 740?
Postat: ons 08 jan 2014, 22:40
av Zeus
Tjena
Har fått tag på en fräsch 740 GLT med endast 14000 mil på mätaren, med automatlåda.
Kör en annan 740 nu, som gått dubbelt så långt men med manuell.
Funderar på att byta bil till automaten, men är tveksam pga automaten.
Så jag undrar hur den är rent kvalitetsmässigt? Just nu känns den relativt fräsch, kickdown osv funkar perfekt. Någon som kan säga något om den?
Mvh
Edit: kanske värt att tillägga att jag vet inte vad för låda det är i den. Är en 91a och den har "lockup"
Re: Hur är automatlådan till 740?
Postat: tor 09 jan 2014, 09:20
av SvenB
Jag har haft 4 Volvo 740 med automat som taxibilar.(85,86,88 och 88) Automatlådorna fungerade klanderfritt i c:a 36 000 mil. Men då böt jag olja var 4000 mil i lådorna.
Re: Hur är automatlådan till 740?
Postat: tor 09 jan 2014, 10:52
av rid54
Jag vet inget dåligt om de automatlådorna. Generellt håller väl automater minst lika bra som manuella + att man slipper oroa sig för en koppling som kan ha farit illa under alla milen. Känner du inte till servicehistoriken så kan det vara värt att kolla automatlådans olja noga och kanske byta (om du skaffar dig den bilen).
Re: Hur är automatlådan till 740?
Postat: tor 09 jan 2014, 11:24
av Zeus
Okej tack för svar! Är oljan något svårt att byta? Och bilen har jag redan köpt :D
Re: Hur är automatlådan till 740?
Postat: tor 09 jan 2014, 13:20
av erikn
Troligtvis är det en AW71L du har. Lite bök med att byta är det, men inte jättesvårt. Det finns lite guider här och där, sök. Jag har en -98, den har snart gått 67' mil. Men jag har ett litet problem med den, om jag gasar fullt så att den drar ordentligt så ligger man ju runt 4-5000 rpm. Efter det så är det som ett metallgnissel, som en rostig del hamnat snett och ligger mot. Men det försvinner efter ett tag. Men du har ju långt kvar till de miltalen.
Re: Hur är automatlådan till 740?
Postat: tor 09 jan 2014, 16:42
av roh66
Hej Zeus!
Har du 16V motorn? I så fall har du AW72L. Det är en förstärkt låda jämfört med AW71L.
AW72L fanns bara till 16V motorena 89>91.
Det är en utomordentlig fin låda. Du lär inte få problem med den.
Det enda som kan strula är solenoiden på utsidan av lådan.(saltskador).
Symtom: sista vxl går ej i. Baggis å byta.
Har själv en likadan låda som rullat 40000 mil.
Ta i trä,men den växlar exakt likadan som när jag köpte bilen för 16 år sedan.(16000mil)
Dem tre sista åren har den även fått dra husvagnen. :D
Mvh.R.
Re: Hur är automatlådan till 740?
Postat: tor 09 jan 2014, 22:46
av Zeus
roh66 skrev:Hej Zeus!
Har du 16V motorn? I så fall har du AW72L. Det är en förstärkt låda jämfört med AW71L.
AW72L fanns bara till 16V motorena 89>91.
Det är en utomordentlig fin låda. Du lär inte få problem med den.
Det enda som kan strula är solenoiden på utsidan av lådan.(saltskador).
Symtom: sista vxl går ej i. Baggis å byta.
Har själv en likadan låda som rullat 40000 mil.
Ta i trä,men den växlar exakt likadan som när jag köpte bilen för 16 år sedan.(16000mil)
Dem tre sista åren har den även fått dra husvagnen. :D
Mvh.R.
Tjena!
Har "tyvärr" endast 8v-motorn. Men om kvalitén är samma på min låda så låter det helt klart kalas!
Re: Hur är automatlådan till 740?
Postat: fre 10 jan 2014, 07:48
av lennarte
Vad gäller oljebyte. Rent generellt kan man säga att det går inte att byta all olja på en gång. När man tappat ut oljan tömmer man "bara" växellådan, sedan är det olja kvar i turbinen och oljekylaren (finns ej på alla, kanske). vad man kan göra då är att, antingen byta ett par ggr med kort intervall (om man vet att det inte är bytt på länge) eller "tappa ur" oljan och fyll på ny olja, lossa det nedre (rätta mig om det är fel) röret vid oljekylaren och starta motorn. Är det gammal olja ser man på oljan när den nya kommer.
Är den välskött och servad rätt innan så räcker det att byta i lådan, då byter man c:a 2/3-delar varje gång. På en del äldre (främst amerikanare från -60, -70 talet) fanns en plugg även på turbinen, men det har jag inte sett på dessa bilar.
Mvh
Lennart
Re: Hur är automatlådan till 740?
Postat: fre 10 jan 2014, 08:10
av Kompe
Kvalitén på Volvos automatlådor till 700/900 serien är kanon! Pålitliga, driftsäkra och relativt lätt servade.

-)
Fanns med ZF-automatlåda också, den sägs vara pålitlig den med fast den är lite känslig för friläges-varvning har jag hört.
Har ägt fler volvo automater än manuella och jag är väldigt nöjd. Har haft AW70,AW71,AW72 och för stunden AW30-43.
Ända felet jag har märkt av på 700 seriens lådor är att solenoiden på sidan för manuell
UR-koppling av överväxlen oftast inte fungerar pga att folk har använt knappen som en motorbroms för att växla ner ist för att göra en kickdown. :-(O)
Köpte en service sats nu i höstas till min gamle 745'a (AW70L) Metalfilter, packning + tråg packning. Så delar finns än att få tag på.
Även rören till kylaren gick att köpa nya då mitt ena färga min tumme blodröd. :roll: Så hörde om det gick att få tag på och det gjorde det. ;-//
Re: Hur är automatlådan till 740?
Postat: fre 10 jan 2014, 18:59
av päpplet
Jag har haft 3 st 740 med automat och bara en har växlat som den skulle. De andra två har visserligen gått rätt hårt ( den ena en fd firmabil och den andra en turbo med ZF automat) och de slirade och växlade som de själva hade lust med...