Sida 1 av 1

Kortslöt kontaker på hastighetsmätare 745 -87

Postat: tis 17 dec 2013, 19:33
av jaka
Hej!
Skulle byta glödlampa bakom tankmätaren på brorsans 745:a -87 och plasten under ena sidans kopparfolie hade get vika. Lödde därför fast en sladd på vardera sidan av på glödlampsfästet. Tyvärr vände jag fästet fel vid isättning vilket renderade i att en tunn kopparfolie brann av (vi hittade tursamt var den bränt av och kunde ersätta folien men tun sladd). Efter detta lyste alla lampor (vilket de hade gjort även tidigare)men när brorsan startade bilen funkade inte tankmätaren (bara ryckte till lite) och varvräknaren gick tillbaka till 0 varvtal (varvräknaren följde med gasen hur bra som helst men nålen den stannade inte på tomgångsvarvet 750V/min) när motorn gick på tomgång.
Hittade inga andra fel än den avbrunna folien som jag lagade men kan något annat ha hänt (beviseligen har något hänt ,men vad ?)

Re: Kortslöt kontaker på hastihetsmätare 745 -87

Postat: tis 17 dec 2013, 19:56
av sicnarf
Felen och oturen på din brorsas 745 tycks aldrig ta slut :cry: :evil:
Det verkar som ni får nya problem varjedag på bilen.
Kanske dags att byta till en Audi för honom också :-)

Re: Kortslöt kontaker på hastihetsmätare 745 -87

Postat: ons 18 dec 2013, 08:56
av SA4AQS
Har man inte jobb :roll: så skaffar man sig :wink:

Det som brann av var den inbyggda säkringen går att köpa ny på Volvo som man skruvar dit.

Re: Kortslöt kontaker på hastihetsmätare 745 -87

Postat: tor 19 dec 2013, 18:21
av jaka
Hej!
Ja man klantar till det ibland! :oops:
Tror inte det var en speciell del på folien som brann av,men jag ersatte den avbrunna kopparfolien,ca 2cm med en tunn sladd. Trots det betedde sig varvräknaren så att den visserligen följde med gaspedalens rörelse men varvräknarnålen stannade inte på ca 750V/m när man släppte gaspedalen utan gick ner på noll!!!
Såg ingen mer avbrunnen folie...
Köpte en begagnat instrument från -87 på Sollentunaskroten som vi ska pröva med i helgen, där fungerade även tankmätaren!

Apropå Audi så vara jag och tittade på fräsch, enligt bild på blocket, Audi 100 2,6 -93 för två veckor sedan som enligt försäljaren bara gått lite drygt 15000mil.
Åkte dit för att titta på bilen, men när jag kom dit berättar killen att han just hade krockat! Visserligen bara en liten buckla precis bakom vänstra passagerardörren mot hjulhuset. Men ändå! Det blev det ingen bilaffär! :(

Re: Kortslöt kontaker på hastihetsmätare 745 -87

Postat: tor 19 dec 2013, 18:29
av sicnarf
Liten buckla på pass dörren fixar du väl enkelt,du som är så händig :D.
Och 15000 mil låter ju väldigt lite.

Re: Kortslöt kontaker på hastighetsmätare 745 -87

Postat: tor 26 dec 2013, 15:20
av jaka
Hej!
Då var det fixat!
Efter mycket sökande hittade jag felet!
Folien hade gått av på ytterligare ett ställe. Bara att löda ihop. Nu lyser alla lampor och alla mätare funkar perfekt.