Sida 1 av 1
Overdrive kardan
Postat: ons 22 dec 2010, 19:50
av rd350
Har efter lång tids sökande hittat en M41 j-typ till sambons Amazon, till vettigt pris så lyckan är total! Nu är det "bara" kardanen som saknas. Är det nån här som har stenkoll på vad som passar? Det påstås att 140ns skulle ha samma (främre biten) Om det nu är så så ökar ju utbudet markant! Annars är det ju bara Amazon 67-70 som gäller då hennes bil är en 69a. Nån som har en får gärna pm.a mig! Vill dock inte ha någon hemmakortad!

Medbringare behöver jag nog också då den som sitter på ser ut att passa 240s kardan.
Re: Overdrive kardan
Postat: ons 22 dec 2010, 21:59
av Amarace
Det fungerar utmärkt med en främre kardan från 140.
Re: Overdrive kardan
Postat: ons 22 dec 2010, 22:15
av rd350
Tackar för svar! Blir väl de äldre årsmodellerna då? Vist har de den mindre stödlagerhållaren?
Re: Overdrive kardan
Postat: tor 23 dec 2010, 02:49
av Amarace
Stödlagerhållaren kan du ju använda från den kardan du har nu, huvudsaken att kardan är 44,5mm, inte 50,8mm (satt bara på 164 och GL), och vill du ha med hållare är det 67-69 (tidiga 70 kan också ha den lilla) du ska kolla efter.
Re: Overdrive kardan
Postat: tor 23 dec 2010, 12:27
av Hasse63
Hittar det inte nu till vilken längd man kapar axeln för att göra sig en egen, nån som vet?
Kapar man en 4växlad axel i en svarv och svarvar medbringaren rak så är det "bara" att svetsa ihop.
Re: Overdrive kardan
Postat: mån 27 dec 2010, 11:31
av bensinskalle
Hasse63 skrev:Hittar det inte nu till vilken längd man kapar axeln för att göra sig en egen, nån som vet?
Kapar man en 4växlad axel i en svarv och svarvar medbringaren rak så är det "bara" att svetsa ihop.
? Hajade inte riktigt det där ;)
OM man nu ska korta kardanen så skulle jag gjort som så att jag kapar av röret ca 5cm från själva kardanknuten. Röret är påpressat och svetsat på kardanen, och det som då blir över sätter man upp i svarv och svarvar bort svetsen och resten av rörbiten. Sedan kapar man av kardanröret i rätt längd, pressar på och svetsar om.
Det där är en 240 axel med 140 knut förvisso, men samma princip
( om det nu var det ni/ någon ville veta? )
Re: Overdrive kardan
Postat: mån 27 dec 2010, 22:12
av Hasse63
Det var längden eller rättare sagt skillnaden på de 2 olika främre axlaena jag sökte... M40 vs M41 axlar