Sida 1 av 1

Hur demontera själva glaset från ventilationsrutans ram?

Postat: sön 16 mar 2008, 21:02
av P1800
Hej,

Jag måste ta bort låset till ventilationsrutan. För att göra detta måste glaset loss från ramen. Jag kan tro att glaset är inpressat i en gummiprofil i ramen av metall. Att sätt i ett glas lär ju kunna gå då man kan lägga på såpvatten men hur gör man för att få loss det? (Glaset som sitter där är nytt och bågen omförkromad av tidigare ägare men tyvärr så har man fumlat till det så att vänster lås sitter på höger sida och tvärt om. så jag vill ju inte förstöra något.)

Någon glasmästare som läser?

Re: Hur demontera själva glaset från ventilationsrutans ram?

Postat: sön 16 mar 2008, 23:48
av Örnen
Hej
Jag har ägt en 1800 S för 20 år sen drygt men minns inte riktigt hur lillrutan satt men den liknar väl konstruktionen på Amazon, PV och Duett. Tejpa på rutan med tex silvertejp.Du får bättre grepp och om rutan spricker slipper du åka till akuten. Kanske kan det gå om du försöker spruta in silikonspray i mellanrummet. Det brukar tränga in bra och prova sedan dra utåt. Såpvatten kan väl också funka men tycker det nyper då vattnet torkat bort. Annars testa med hårtork o försök värma gummit så det mjuknar. Har inte provat någon av metoderna i just detta sammanhang men det var något som i alla fall inte förvärrar/förstör rutan för dig.
Är ventilationsrutan lossad från bilen borde det funka om du lägger den i ett ljummet eller varmt vattenbad/balja ev med tillsatt såpa. Håll till under vattnet och försök dra ur rutan ur ramen.

Re: Hur demontera själva glaset från ventilationsrutans ram?

Postat: tis 18 mar 2008, 18:43
av CheapSheep
När jag tog bort ventrutorna på A-Traktorn satte jag "grepptejp" till bandy/hockeyklubbor på själva rutan, och drog allt vad jag kunde bakåt, samtidigt som jag ruckade upp och ner i glaset. Det lossnade med lite 5-56 som hjälp.

Re: Hur demontera själva glaset från ventilationsrutans ram?

Postat: tis 22 apr 2008, 14:26
av Askp
Har en P1800 som jag bytade gummi i ventilationsrutorna och om jag inte minns helt fel så finns det 2 skruv i nedekant på ventilationsrutan, som man såg när dörrklädseln var bortplockad. När de var bortskruvade kunde man lirka ur rutan.