Sida 1 av 1

Generator Pv 444

Postat: tis 09 sep 2025, 08:55
av Chrar
Hej!har ett dåligt batteri och kontrollerade spänning ut fr generator,6,45 v (på lite hög tomgång) samma vid kablar till reläet.Är det ok spänning el bör den vara högre.lossade minus kabel till batteriet och bilen dog

Mvh

Re: Generator Pv 444

Postat: tis 09 sep 2025, 19:30
av LarsBd
Laddpänningen är för låg och om generatorn laddar bör motorn inte dö vid bortkoppling av batteriet. 6.45V är däremot ett ok värde för ett nyladdat batteri.
Jag förutsätter att det är en likströmsgenerator av originaltyp.

Re: Generator Pv 444

Postat: ons 10 sep 2025, 08:07
av Chrar
Hej! Tack för svar ja orginal Astrolite.Kolen ?

Re: Generator Pv 444

Postat: ons 10 sep 2025, 16:21
av lennarte
Om du byter kol i generatorn måste man i regel svarva kollektorn. Annars riskerar kollektion att brinna upp

Re: Generator Pv 444

Postat: ons 10 sep 2025, 16:47
av Chrar
Tack!

Re: Generator Pv 444

Postat: ons 10 sep 2025, 18:10
av LarsBd
Jag fick höra av en elektriker att man inte ska svarva eller slipa kollektorn i onödan , efter ett antal timmar av roterande mot kolen får ytan en slät och hårdare yta som man vill ha kvar.
Är ytan däremot repig och eller orund är det sannolikt nödvändigt att åtgärda.

Re: Generator Pv 444

Postat: tor 11 sep 2025, 05:54
av lennarte
På dessa äldre typer av generatorer slits kollektor och kol ihop så dom passar perfekt. Oftast när man sedan byter kol så passar då inte dom nya kolen exakt mot kollektorn och det kan bli gnistbildning. Dessutom blir kollektorn ofta med åren oval. Dom gamla slitna kolen följer kollektorn bättre (kortare, lägre vikt) än nya (längre, högre vikt. Detta gör att kolen inte följer kollektorn lika bra och det blir gnistbildning och värme som förstör kollektorn.