Sida 1 av 1
740 GLE A-Traktor startar inte efter soppatorsk
Postat: ons 13 apr 2022, 16:50
av Seb1000
Hej, jag skaffade en 740 GLE A-Traktor från 1987 med en B230E alltså bensinmotorn och dubbla lådor med varvregg, efter att jag fick soppatorsk startade inte traktorn mer förutom en gång ungefär 5 dagar senare. Sen stängde jag av motorn efter ha kört i ungefär 10 minuter och sen startade den inte mer.
Har någon här några tips hur jag kan få igång den igen?
Tack i förhand!
Re: 740 GLE A-Traktor startar inte efter soppatorsk
Postat: ons 13 apr 2022, 20:26
av lennarte
Kan vara att det sugit upp sk-t från botten av tanken. Lossa på bensin röret från filtret och trä på en slang ner i en typ PET-flaska, det ska komma 2 - 3 dl på några sekunder när du "kör på starten". Bränslefiltet är ganska lätt att byta, har för mig filtret sitter i motorrummet på dessa modeller. Sedan måste tankpumpen fungera annars brukar det bli broblem med mindre än halv tank
Re: 740 GLE A-Traktor startar inte efter soppatorsk
Postat: ons 13 apr 2022, 22:51
av LarsBd
Det kan också vara ett fel som inte direkt har någonting med soppatorsken att göra, men kolla om det finns bränsletryck först. Om det finns bränsletryck får du gå vidare med t.ex. varvtalsregulatorn, tändning och insprutningen.